Zastosowanie lasera w przypadku powiększonych małżowin nosowych

Małżowiny nosowe są anatomicznymi strukturami obecnymi w nosie każdego zdrowego człowieka. Mieszczą się one wzdłuż całego nosa, po jego obu stronach i są do siebie równoległe. W normalnych okolicznościach pokrywająca je błona śluzowa jest bardzo ważnym elementem w procesie oczyszczania i nawilżania wdychanego powietrza. Niestety, częste procesy zapalne, infekcje oraz stosowanie kropli do nosa prowadzi do powstawania trwałych przerostów śluzówki i zmian obrzękowych. Sytuacja ta prowadzi do chronicznego zatkania nosa, zaburzeń węchu oraz nasilonego kataru.

Wyróżniamy trzy rodzaje małżowin nosowych:

  • małżowina nosowa dolna – leżąca w części dolnej ściany bocznej jamy nosowej
  • małżowina nosowa górna – leżąca w górnej części jamy nosa
  • małżowina nosowa środkowa – znajdująca się miedzy dwiema wyżej wymienionymi

Metody leczenia powiększonych małżowin nosowych

Zwykła metoda laryngologiczna polega na ścięciu przerośniętych małżowin nosowych specjalnie do tego przystosowanymi nożycami lub innym narzędziem chirurgicznym. Operacja jest bardzo krwawa, z racji tego zaraz po jej zakończeniu niezbędne jest włożenie do nosa tamponady. Zabieg przynosi ze sobą dużą ilość powikłań, np. zrosty nosa i zespół „pustego nosa”.

małżowiny nosowe

Jednak można tych powikłań uniknąć. Jest kilka metod – dużo lepszych od tradycyjnej, wyżej opisanej.

  • Krioterapia
  • Prądy o częstotliwości radiowej
  • Laser

Zabieg laserowy jest bardzo precyzyjny i mniej inwazyjny. Dzięki temu czas gojenia jest szybszy, a pacjent nie musi mieć zakładanego opatrunku. Powrót do zdrowia przebiega w bardziej komfortowych warunkach, sam zabieg jest przyjemniejszy niż metoda chirurgiczna oraz wiąże się z mniejszym ryzykiem. Szczególnie ważne jest, aby nie przesadzać ze stosowaniem kropli do nosa, gdyż są one głównym powodem powiększania się małżowin. Jeśli będziemy ostrożni, uda nam się uniknąć wszelkich zabiegów tego typu.

Dodaj komentarz