Sposoby leczenia rozstępów

Osoby, które dotknął problem rozstępów doskonale wiedzą, jak uciążliwe mogą być próby ich pozbycia się. Kuracje kremami i cudownymi specyfikami, jeśli już przynoszą poprawę, to zazwyczaj na krótką metę i nie do końca działają tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Kosmetyki, nie dość, że pochłaniają dużo pieniędzy, bo do tanich nie należą, to dodatkowo wymagają pewnej dozy samozaparcia, bowiem przy ich stosowaniu ważna jest regularność i dokładność. Nie każda osoba ma na tyle zapału lub chociażby czasu, aby codziennie poświęcać kilkadziesiąt minut na dokładne stosowanie preparatów.

Sposoby leczenia rozstępów

  • peeling chemiczny lub mechaniczny, czyli złuszczanie wierzchniej warstwy naskórka. Peeling spłyca rozstępy poprzez ich starcie, niestety, nawet wielokrotne powtórzenie zabiegu nie przynosi znacznych i na tyle widocznych rezultatów, aby zadowolić pacjenta;
  • dermabrazja mechaniczna – polega na tym samym co peeling, z tą różnicą, że przenika w głębsze warstwy skóry, dzięki czemu jest w stanie „zetrzeć” więcej warstw rozstępów;
  • przeszczep skóry – polega na pobraniu kawałka skóry z miejsca, w którym nie występują rozstępy i przeszczepieniu go w chore miejsce. Jest to operacja wykonywana wyłącznie chirurgicznie, trzeba liczyć się z możliwością powstania blizn, z bólem pooperacyjnym i chociażby minimalnym okresem rekonwalescencji.

Jak widać, metody te nie do końca są skuteczne, a jeśli są, to wymagają dużego poświęcenia ze strony pacjenta (przeszczep skóry). Mimo wszystko, istnieje sposób na to, aby pozbyć się rozstępów skutecznie i prawie w 100% – nie kosmetykami ani żadnymi zastrzykami i nie do końca operacyjnie. Jest to laserowe usuwanie rozstępów.

Sposoby leczenia rozstępów – technika laserowa

Istnieje kilka rodzajów laserów, używanych do usuwania rozstępów. Wyróżniamy wśród nich między innymi:

  • laser Erb-Yag – laser erbowo-yagowy ścina warstwy skóry, niestety zabieg jest dosyć krwawy;
  • laser CO2 – podobnie jak erbowo-yagowy, służy do ścianania warstw skóry, jednak zabieg przebiega bezkrwawo;
  • laser Nd-Yag – działa na skórę odmładzająco, niestety, jego efektem jest tylko zmniejszenie zaczerwienienia rozstępów.

Urządzenie najnowszej generacji, czyli laser IPL RF, pozwala na korygację rozstępów i jak najlepsze ich pozbycie się, jest przystosowany do regeneracji i odmładzania skóry. Laser emituje energię świetlną, która doprowadza do odparowania warstw rozstępów i je podgrzewa, aby ponownie można było wymodelować skórę. Dodatkowo, laser działa wyrównująco na koloryt uszkodzonej skóry.

Aby mieć pewność, że zabieg się uda i nie pozostaną po nim przeoczone rozstępy, należy wykonać średnio od 4 do 8 zabiegów w odstępach od 6 do 12 tygodni.

Leczenie laserowe rozstępów – po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się obrzęk w leczonym miejscu, lekkie zaczerwienienie, szczypanie i inne dolegliwości, jednak powinny one minąć w ciągu 4 godzin. Dłużej po zabiegu, to jest średnio 12 – 24 godziny w miejscu naświetlanym laserem powinny pojawić się strupki, które same odpadną maksymalnie po 3 tygodniach. Należy pamiętać, że nie wolno tych strupków zdrapywać – wtedy, w miejsce wyleczonych rozstępów możemy nabawić się blizn.

Niektóre gabinety w swojej ofercie proponują zabiegi laserowego pozbywania się rozstępów poprzez zastosowanie tzw. metody skojarzonej, czyli połączonego działania laserów kilku rodzajów i masażu. Najczęściej jest to połączenie lasera Nd-Yag, diodowego i IPL RF.

Dodaj komentarz