Spektroskopia Ramana wyprze rentgen?

Nie od dziś wiemy, że możliwe jest w medycynie stosowanie bezpiecznych promieni lasera, jednak czy możliwe jest zastąpienie szkodliwego rentgena laserem? Otóż, naukowcy twierdzą, że tak. Uważają, że można do tego wykorzystać bardzo proste i niewielkie urządzenie wykorzystujące technikę, która nazywa się – spektroskopia Ramana.

Co to jest spektroskopia Ramana?

Spektroskopia ramanowska to technika znana już od dawna i jest ona stosowana powszechnie w przemyśle chemicznym i farmaceutyce.  Dopiero niedawno naukowcy wymyślili, aby tą metodą zastąpić technikę rentgenowską. Spektroskopia polega na pomiarze promieniowania rozproszenia fotonów przez cząsteczki. Pomysłodawca takiej zamiany, doktor Michael Morris z Uniwersytetu w stanie Michigan, już od kilku lat stosuje spektroskopię do prześwietlania kości. Badacz, jest przekonany, że taki sposób „naświetlania” zrewolucjonizuje diagnostykę medyczną.

Według niego, można nią spokojnie zastąpić wiele innych procedur badawczych, a przy okazji jest ona dużo szybsza niż, niektóre do tej pory znane metody diagnostyczne. Oprócz zwykłych prześwietleń techniką tą można można badać też zmiany rakowe w tkankach ciała (co zresztą stosują już brytyjscy naukowcy). Badacze przewidują, iż w przeciągu 5 lat, metoda ta rozszerzy swoją działalność i stanie się bardzo popularna.

Dodaj komentarz