Rozstępy – dlaczego ja?

Rozstępy

Problem rozstępów dotyczy znacznej ilości osób, niekoniecznie kobiet, chociaż to je najczęściej dotyka ta przypadłość. Rozstępy powstają w wyniku upośledzenia komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny. Bez nich skóra traci elastyczność, jest mniej sprężysta i jędrna. Jeśli prowadzi się nieodpowiedni tryb życia i/lub ma skłonności, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wcześniej czy później na skórze pojawią się równoległe, wrzecionowate pasma pomarszczonej skóry.

Początkowo rozstępy są nabrzmiałe i czerwone, czerwono-bordowe lub z niebieskawym odcieniem, leżą równolegle. Mogą pojawić się bez żadnych objawów, czasami towarzyszy im swędzenie lub pieczenie. W tej fazie, o ile odpowiednio wcześnie rozpocznie się leczenie, szanse na pozbycie się ich są wysokie. Jeśli je zaniedbamy, przejdą w drugą fazę, pozornego wyleczenia i regeneracji skóry. Pasma ulegają zmniejszeniu i stają się jaśniejsze. Skóra próbuje odzyskać swoje poprzednie właściwości, naprawić zerwane włókna kolagenu i elastyny. Ponieważ nie ma już takiej możliwości, w rezultacie na skórze widoczne pozostaną białe prążki, wyczuwalne przy dotyku. Niezależnie od tego, czy są bardziej czy mniej widoczne, jeśli przystąpimy do leczenia na tym etapie, szanse na pozbycie się rozstępów są marne. Można je lekko ukryć, stosując różnego rodzaju kremy, ale nie uda się nam doprowadzić skóry do takiego stanu, jaki był przed ich pojawieniem.

Rozstępy występują w różnych miejscach na ciele, w zależności od płci. Niestety, nawet dwa razy częściej niż u mężczyzn rozstępy pojawiają się u pań, i to w każdym wieku – niezależnie czy jest się nastolatką, czy kobietą dojrzałą. Są to najczęściej biodra, piersi i uda, natomiast u mężczyzn okolica lędźwiowo – krzyżowa i obręcz barkowa u sportowców. Ważny jest fakt, że rozstępy generalnie pojawiają się po obu stronach ciała, prawie w każdym miejscu oprócz twarzy, rąk i stóp.

Rozstępy 2

Predyspozycjami do pojawienia się rozstępów są:

  • zbytnia otyłość
  • predyspozycje genetyczne – występuje pewne prawdopodobieństwo, że jeśli matka ma rozstępy to również u córki wystąpią
  • okres dojrzewania
  • ciąża
  • menopauza
  • ćwiczenia kulturystyczne
  • częste wahania wagi (uwaga! rozstępy mogą pojawić się także podczas nagłego, intensywnego odchudzania)
  • przyjmowanie leków steroidowych

Dlaczego i jak powstają rozstępy? Powodów może być kilka, np. zwiększony poziom kortyzolu, hormonu, który upośledza włókna kolagenu i elastyny. Podczas nadmiernego rozciągania się skóry (ciąża, przybieranie na wadze, szybkie rośnięcie podczas dojrzewania) dochodzi do zerwania włókien, które tworzą sieć i w wyniku tego powstają rozstępy. Innym powodem może być zwiększony poziom estrogenów, np. w czasie ciąży czy stosowanie antykoncepcji hormonalnej lub niewłaściwa dieta uboga w składniki odżywcze.

Metody pozbywania się rozstępów są różne – od stosowania kosmetyków, przez peelingi chemiczne, dermabrazję, po zabiegi operacyjne i laserowe. Każdy z tych sposobów ma swoje zalety i wady, które postaramy się Państwu przybliżyć.

Dodaj komentarz