Przygotowanie do laseroterapii serca

Przygotowanie do laseroterapii serca

Co trzeba wiedzieć zanim podejmie się decyzję o laseroterapii serca? Otóż najważniejsze to fakt, iż zabieg ten nie leczy choroby, tylko poprawia samopoczucie oraz komfort życia, jednak choroba może się rozwijać dalej, a dolegliwości mogą się nasilać. Kolejną ważną informacją jest to, że tak naprawdę mimo wszystko „Twoje życie zależy od Ciebie”. Chociaż to lekarze wykonują zabieg, przepisują leki i doradzają w sprawach zabiegu oraz pielęgnacji po nim, to tylko jeśli chory będzie współpracował z lekarzami, zabieg przyniesie pożądane rezultaty. Ważne jest aby rzucić palenie, zacząć stosować odpowiednią dietę, pamiętać o przyjmowaniu właściwych leków oraz stawiać się na umówione wizyty kontrolne, zarówno przed jak i po zabiegu. Trzeba pamiętać o tym, jak groźne powikłania może nieść za sobą ten zabieg, warto więc poważnie podejść do przygotowań oraz do zadbania o siebie po zabiegu.

Wywiad lekarski

Ważne jest, aby zadać lekarzowi parę pytań, zanim zdecydujemy się na zabieg rewaskularyzacji serca. Warto wiedzieć, jak bardzo zaawansowany jest stan choroby i jaki wysiłek możemy podejmować jeśli np. uprawiamy sporty. Jakie badania powinniśmy wykonać i jakie jest działanie uboczne przepisanych leków – w związku z tym należy poinformować lekarza o wszystkich dolegliwościach na jakie cierpimy i o wszystkich chorobach jakie przeszliśmy, bądź  jakie dokuczają nam obecnie. Dobrze jest poprosić lekarza o ustalenie właściwej diety w celu utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu, cukru, itp. Jeśli palimy papierosy, można też oczywiście poradzić się lekarza, jak pozbyć się tego szkodliwego nałogu.

Przed zabiegiem warto zaszczepić się przeciwko żółtaczce zakaźnej. Jeżeli oczekujemy na zabieg tak inwazyjny, nie musimy czekać wymaganych 6 tygodni na skuteczność szczepienia. Należy oczywiście wykonać także badanie krwi, moczu oraz RTG klatki piersiowej (to oczywiście badania podstawowe, może się zdarzyć, iż lekarz zaleci dodatkowe). Wskazane jest odstawienie leków przeciwkrzepliwych po konsultacji z lekarzem prowadzącym. Z całą pewnością będziemy musieli też odbyć specjalne przygotowanie w szpitalu, najczęściej na dzień przed planowanym zabiegiem.

Co zrobić w przypadku, gdy po zabiegu:

  • odczuwamy ból – należy oczywiście przerwać wykonywaną czynność, która ten ból spowodowała, spróbować się zrelaksować, otworzyć okno, zażyć ewentualne leki. Jeśli jednak ból będzie utrzymywał się dłużej niż 15 minut, należy wezwać pogotowie.
  • chcemy wyjechać na wczasy – warto zapytać lekarza, czy nie jest to zbyt ryzykowne, być może będzie trzeba odczekać tylko parę dni aż organizm się nie ustabilizuje. Warto też upewnić się, czy w razie potrzeby, w miejscu, do którego chcielibyśmy jechać, otrzymamy należytą pomoc lekarską.
  • okazuje się, że leki są za drogie – dobrze jest wspomnieć lekarzowi o swoich odczuciach i poprosić, aby w miarę możliwości przepisał tańsze odpowiedniki. Lekarz oczywiście musi kierować się dobrem pacjenta, może więc podjąć decyzję o przepisaniu innego leku, który jest tańszym odpowiednikiem.

Dodaj komentarz