Metoda WAVEFRONT

Metoda WAVEFRONT

Metoda wavefront jest dodatkiem do lasera excimerowego ML-80. To obecnie najnowocześniejszy sposób leczenia wad wzroku.  Polega na analizie czoła fali oka i określeniu indywidualnej topografii rogówki. Pierwotnie metodę wavefront wykorzystywano w astronomii w celach dostosowania optyki teleskopu. Obecnie (mniej więcej od roku) odnalazła swoje zastosowanie w medycynie. Z reguły badanie kwalifikacyjne do zabiegu polega na określeniu ostrości widzenia pacjenta, refrakcji i oszacowaniu aberracji. Metoda wavefront pozwala na stworzenie szczegółowej mapy oka, która następnie jest przesyłana do lasera.

Aby dokładnie zrozumieć zasadę działania metody wavefront należy wyjaśnić co to takiego jest aberracja. To nic innego jak cecha soczewki lub układu optycznego, która polega na odmiennych odległościach ogniskowania. Wyróżniamy:

  • aberrację niższego rzędu – należą do niej: krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm
  • aberrację wyższego rzędu – należą do niej: astygmatyzm skośny, krzywizna pola, koma, aberracja sferyczna i dystorsja

Zaawansowane deformacje obrazu występują w około 15-20% większości wad wzroku. Główna ich przyczyna leży w nieprawidłowym załamywaniu światła. Wavefront pozwala na zastosowanie indywidualnej korekcji. Dzięki temu stało się możliwe usunięcie aberracji wyższego rzędu, która mogła być przyczyną różnych problemów związanych ze wzrokiem, np. gorszego widzenia w półmroku, ciemności, dwojenia, rozmazywania obrazu bądź problemów z kontrastem. Aberracje można zdiagnozować tylko za pomocą specjalnego urządzenia – aberrometru. Leczenie polega na indywidualnym dostosowaniu zabiegu do potrzeb pacjenta.

Do tej pory wykrycie aberracji wyższego rzędu było absolutnie niemożliwe (pomijając już jej leczenie). Dlatego wynalezienie metody wavefront stało się tak ważnym wydarzeniem w dziedzinie okulistyki.

Dodaj komentarz