Liposukcja laserowa

Najzdrowszym sposobem na utratę dodatkowych kilogramów jest oczywiście odpowiednia dieta i aktywność fizyczna, ale nie każdy ma czas na sport i odpowiednio silną wolę do zmiany nawyków żywieniowych. Chirurgia plastyczna oferuje nam w tym celu wiele nowoczesnych rozwiązań, wśród których znajduje się liposukcja laserowa (inna nazwa to lipoliza laserowa lub SmartLipo). To metoda skierowana do ludzi, którzy szybko chcą pozbyć się niewielkich ilości tkanki tłuszczowej. Szczególnie dobrze sprawdza się ona na wybranych partiach ciała, takich jak podbródek, szyja, ramiona, pośladki, biodra, wewnętrzne i zewnętrzne strony ud, kolana oraz kostki.

W klasycznej wersji tej operacji, tłuszcz stanowi ok. 70% odessanej treści, pozostałe 30% to krew. W przypadku metody laserowej, proporcje zmieniają się na korzyść pacjenta – lipocryt (odessana treść) składa się w 88% z tłuszczu i w 12% z krwi. Daje to znacznie lepsze efekty przy mniejszych uszkodzeniach ciała.

Liposukcja laserowa

Na czym polega liposukcja laserowa? Podczas zabiegu pod skórę zostaje wprowadzony dren (rurka) o średnicy 1-2 mm, najczęściej w miejscach naturalnych zagięć ciała, aby w ten sposób ukryć późniejsze minimalne blizny. Przez rurkę jest podawane światło lasera bezpośrednio do tkanki tłuszczowej, a energia lasera sprawia, że komórki tłuszczowe ulegają rozpuszczeniu, zamieniając się w substancję podobną do emulsji. Ułatwia to przeprowadzenie drenażu (odprowadzenia tłuszczu). Światło lasera jest na tyle „inteligentne”, że bez problemu odróżnia komórki tłuszczowe od innych tkanek – nerwów czy naczyń krwionośnych.

Jeśli poddawaliśmy zabiegowi małe partie tkanki tłuszczowej, wtedy można pozostawić je bez odsysania. Organizm, w wyniku procesów metabolicznych, sam poradzi sobie z wchłonięciem ich i wydaleniem. Jeśli jednak obszar jest duży, należy przeprowadzić odessanie, najlepiej używając metody liposukcji wibracyjnej.

Liposukcja wibracyjna

Liposukcja wibracyjna to metoda, w której używana jest specjalna kaniula wibracyjna. Porusza się ona szybkimi, gwałtownymi ruchami w przód i w tył. Wnika bardzo delikatnie do tkanki tłuszczowej w takich miejscach, gdzie poddany zabiegowi jest duży obszar ciała, np. pośladki czy plecy. Metody liposukcji wibracyjnej używa się przy powtórzeniu zabiegu lub w momencie, kiedy zajdzie potrzeba wyrównania niedostatków w odsysanym miejscu.

Dodatkowo, promień lasera ma wpływ na włókna kolagenowe znajdujące się w tkance podskórnej. Działa kurcząco oraz powoduje powstawanie nowych włókien kolagenu, dzięki czemu skóra staje się bardziej napięta oraz, co ważne dla pacjentek, usuwa zniekształcone włókna kolagenowe, co pozwala na zmniejszenie lub wręcz całkowite pozbycie się cellulitu w operowanych miejscach!

Liposukcja wibracyjna – przebieg

Dzięki temu, że zabieg wymaga tylko nakłucia przezskórnego i jest mało inwazyjny, może być wykonany w znieczuleniu miejscowym. Podczas zabiegu może dojść do małego krwawienia w niektórych wypadkach, w większości krew skrzepnie natychmiastowo. Po zabiegu nie ma obrzęku, a pacjent nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji jak w przypadku klasycznego zabiegu liposukcji, już po dwóch godzinach może wrócić do domu. Po zabiegu nie potrzeba zakładać szwów, ponieważ nacięcie, którym wprowadza się laser jest na tyle małe, że wystarczy założyć opatrunek, rana sama się szybko goi.

Aby pozbyć się tkanki tłuszczowej, u większości pacjentów wystarczy przeprowadzenie już jednego zabiegu lipolizy laserowej. Rzadko, chociaż czasem zdarza się, że zabieg trzeba poprawić, aby uzyskać wymagany efekt. Średni czas zabiegu to 30 – 90 minut.

Po zabiegu należy przestrzegać kilku zaleceń:

 • dbać o czystość opatrunku
 • nosić bieliznę kompresyjną (od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od wielkości operowanego obszaru)
 • unikać urazów miejsca, w którym był przeprowadzany zabieg
 • unikać wysiłku fizycznego przez pierwsze dni po zabiegu
 • przestrzegać terminów wizyt kontrolnych

Większość osób, u których był przeprowadzany zabieg już po dwóch, trzech dniach jest w stanie normalnie funkcjonować i wrócić do pracy. Efekt zabiegu może być widoczny już nawet po tygodniu, a w ciągu kilku miesięcy utrwala się na stałe. Co najważniejsze, zabieg liposukcji laserowej jest trwały. Może się jednak zdarzyć, że człowiek ponownie przybierze na wadze – jednak wtedy tłuszcz odłoży się w innych miejscach niż te, które były poddane zabiegowi, gdyż SmartLipo usuwa komórki tłuszczowe na zawsze.

Liposukcja laserowa – zalety:

 • zabieg znacznie mniej inwazyjny niż klasyczny
 • możliwość znieczulenia miejscowego (przy operacji obejmującej więcej części ciała – znieczulenie ogólne)
 • małe prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań
 • szybka poprawa wyglądu
 • wyraźny zanik cellulitu
 • krótki okres rekonwalescencji

Liposukcja laserowa – Przeciwwskazania

 • ciąża
 • cukrzyca
 • choroby wątroby
 • choroby układu krążenia
 • choroby nerek
 • choroby skóry

Cena takiego zabiegu to wydatek rzędu 2000 – 8000 zł. Zależy od indywidualnych potrzeb i predyspozycji pacjenta.

Dodaj komentarz