Liposukcja czyli odsysanie tłuszczu

Liposukcja

Wiele osób ma ogromne kompleksy na punkcie swojej wagi. O ile u niektórych osób jest ona wynikiem zaniedbania (nieprawidłowa dieta, zły tryb życia, brak ćwiczeń fizycznych), o tyle niektóre osoby jakby z góry są skazane na nadwagę poprzez uwarunkowania genetyczne. Nie zmienia to jednak faktu, że każdy z nas chciałby cieszyć się smukłą sylwetką, nosić obcisłe ubrania i być zdrowym, bez problemu i zadyszki podbiec do autobusu czy wejść na 7 piętro. Jedną z „ostatnich desek ratunku” jest  liposukcja, czyli zabieg odsysania tłuszczu. Standardowo przeprowadza się go w klinice chirurgicznej, gdyż należy do gatunku zabiegów plastycznych. Nie można jednak traktować tego zabiegu jako metody leczącej otyłość, zwłaszcza tę chorobliwą jej postać.

Liposukcja – rodzaje

Istnieje kilka różnych rodzajów liposukcji:

  • liposukcja klasyczna
  • liposukcja wibracyjna
  • liposukcja ultradźwiękowa
  • liposukcja laserowa

Poszczególne metody różnią się między sobą rodzajem użytego urządzenia i wielkości kaniuli.

Liposukcja polega na wprowadzeniu w tkankę tłuszczową kaniuli podłączonej do aparatu odsysającego tłuszcz. Wprowadza się ją w krótkie, kilkucentymetrowe nacięcia w naturalnych zagięciach skóry, aby powstałe po zabiegu ślady były jak najmniej widoczne. Metalowa kaniula rozdrabnia i niszczy komórki tłuszczowe, po czym zbędne zasoby tkanki podskórnej zostają odessane przy użyciu podciśnienia. Zabieg pozwala skorygować kontury i nadać odpowiedni kształt określonym partiom ciała. Liposukcja jest używana przede wszystkim do modelowania takich partii ciała jak brzuch, pośladki, kolana, uda, górne części ramion, broda, policzki i szyja. Zanim pacjent zostanie poddany zabiegowi liposukcji, powinien wypróbować inne dostępne metody – ćwiczenia czy dietę. Jeśli te metody nie poskutkują lub pacjent chce usunąć tkankę tłuszczową z tzw. problematycznych miejsc, wtedy liposukcja jest wskazana. Zabiegu raczej nie wykonuje się u pacjentów ze znaczną nadwagą lub chorobliwą otyłością.

Liposukcja klasyczna

Dzieli się na dwa rodzaje – mokra i sucha. W metodzie suchej nie wstrzykuje się płynu pod tkankę tłuszczową, w zamian użyte jest wyższe podciśnienie, w wyniku czego pacjent może stracić więcej krwi, a jego tkanki mogą ulec poważniejszemu uszkodzeniu, co może spowodować, że na skórze po zabiegu będzie widać znaczne nierówności. Przez tą możliwą komplikację metoda ta jest uznawana za przestarzałą i wychodzi z użycia.

Metoda mokra również dzieli się na rodzaje: metoda Wet, metoda Super – Wet i technika Tumescent. Metoda mokra polega na wstrzyknięciu do warstwy podskórnej płynu. Poszczególne rodzaje tej metody różnią się od siebie ilością użytej substancji oraz jej składu. Używany roztwór składa się z płynu fizjologicznego, adrenaliny (powoduje obkurczanie się naczyń krwionośnych) oraz czasem z anestetyków. W odróżnieniu od metody mokrej, wstrzyknięcie płynu pozwala na prostsze i bezpieczniejsze usunięcie tłuszczu bez utraty krwi. Dodatkowo, zawarte w płynie anestetyki działają znieczulająco i likwidują ból w trakcie i po operacji oraz pomagają minimalizować ilość wysięków.

Liposukcja mokra

  • metoda Wet – ilość wstrzykniętego płynu jest mniejsza niż przewidywana objętość odessanego tłuszczu (wstrzykuje się zazwyczaj ok. 200-300 ml płynu)
  • metoda Super – Wet – ilość wstrzykniętego płynu jest podobna do objętości odsysanego tłuszczu. W przeciwieństwie do techniki Tumescent, w płynie nie znajdują się anestetyki lub, jeśli już występują, to w nieznacznych ilościach.
  • technika tumescent – za pomocą 12 centymetrowej igły połączonej ze zbiornikiem na płyn pod skórę wprowadza się duże ilości płynu (2-3 razy więcej niż przypuszczana objętość odessanego tłuszczu). Płyn jest powoli przepuszczany pod skórę za pomocą pompki, którą lekarz obsługuje nogą i w ten sposób kontroluje ilość wpuszczanego płynu. Płyn zawiera w sobie środek znieczulający, najczęściej lidokainę, który miejscowo znieczula operowane obszary skóry. Pozwala to na przeprowadzenie zabiegu bez potrzeby stosowania znieczulenia całkowitego, które nadal jest traktowane jako niebezpiecznie obciążające cały organizm człowieka. Minusem stosowania znieczulenia miejscowego jest to, że zabieg w takim wypadku trwa dłużej (trzeba czekać na działanie powoli wprowadzanego środka znieczulającego), ale w zamian pacjent jest cały czas świadomy i może czynnie współpracować z lekarzem, np. obracając się na stole czy podnosząc np. nogę, zapewniając lepszy dostęp do operowanych miejsc.

Łączenie metod

Poszczególne metody mogą być łączone w celu uzyskania jak najlepszego efektu działania lasera. Sam efekt końcowy jest również zależny od innych czynników: wielkości i położenia obszaru, z którego jest odsysany tłuszcz, wyboru metody i znieczulenia oraz od indywidualnych umiejętności i doświadczenia lekarza przeprowadzającego zabieg.

Rodzaje liposukcji 2

Liposukcja wibracyjna

Kolejny rodzaj liposukcji to liposukcja wibracyjna – PAL (Power – Assisted Liposuction). W tej metodzie używa się specjalnej, wibracyjnej kaniuli, która wykonuje delikatne ruchy w przód i w tył w zakresie 0,5 – 1 mm. Dzięki tym ruchom łatwiej jest przeniknąć do tkanki tłuszczowej w miejscach, gdzie występuje więcej tkanki łącznej, np. plecy czy pośladki. Wibracyjna kaniula sprawia, że powierzchnia, na której był wykonany zabieg jest bardziej regularna – nie występuje efekt gwałtownego „przejścia” pomiędzy dwoma strefami, a sama skóra jest bardziej gładka. Najczęściej używanym przyrządem do zabiegów jest urządzenie Vacuson LP 60, składające się z wibracyjnej kaniuli, części filtrującej wstrzykiwany roztwór i urządzenia odsysającego. Według światowych specjalistów, metoda wibracyjna połączona z metodą tumescent to obecnie najbezpieczniejsza i najskuteczniejsza technika przeprowadzania liposukcji.

Liposukcja ultradźwiękowa – UAL (Ultrasonic – Assisted Liposuction)

To metoda, w której stosuje się kaniulę wytwarzającą ultradźwięki. Oddziałuje ona na komórki tłuszczowe powodując ich rozpuszczanie się. Sam przebieg zabiegu jest identyczny jak w innych rodzajach. Liposukcja ultradźwiękowa ma tę zaletę, że może być stosowana w miejscach, gdzie występuje duża ilość tkanki łącznej, np. plecy czy pośladki. Kolejną zaletą jest fakt, że liposukcja ultradźwiękowa nie powoduje takiej utraty krwi jak klasyczna liposukcja. Niewłaściwie wykonany zabieg może być przyczyną poparzenia skóry.

Liposukcja ultradźwiękowa UAL często jest mylona z metodą E – UAL External Ultrasonic – nieinwazyjnym sposobem pozbywania się tłuszczu, w którym nie wykonuje się żadnych nacięć w skórze, a ultradźwięki są podawane pacjentowi z zewnątrz. Komórki tłuszczowe są niszczone energią ultradźwięków i następnie usuwane z organizmu w trakcie naturalnych procesów metabolicznych. Przykładowe urządzenia stosowane w tej metodzie to Ultracontour i Ultrashape. Nie jest to zabieg liposukcji, ponieważ nie dochodzi do odessania tłuszczu.

Bardzo dobre efekty daje połączenie liposukcji ultradźwiękowej z metodą tumescent, jednak to rozwiązanie jest na tyle drogie, że stosuje się je niezmiernie rzadko.

Liposukcja laserowa, inaczej zwana lipolizą laserową, to kolejny rodzaj zabiegu. Jego dokładny opis można znaleźć w jednym z naszych artykułów o liposukcji laserowej.

Rodzaje liposukcji 3

Dodaj komentarz