Lasery w Okulistyce

Lasery w Okulistyce

Lasery w okulistyce są wykorzystywane do przecinania cyst powiek lub spojówek, przecinania naczyń wrastających w rogówkę, perforacji cyst tęczówki, przecinania zrostów tęczówkowo – rogówkowych, do zabiegów przeciwjaskrowych i przeciwzaćmowych, do korekcji wad wzroku (astygmatyzmu, krótkowzroczności i dalekowzroczności) i do witrektomii.

W operacjach korekty wzroku używa się lasera LASIK (Laser Assised In Situ Keratomileusis), którym leczy się krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Schorzenia, które często przeszkadzają pacjentom w wykonywaniu podstawowych czynności dnia codziennego, jak np. czytanie gazety, prowadzenie samochodu czy oglądanie telewizji. Alternatywą dla okularów jest poddanie się zabiegowi naprawy wzroku. Najlepszy wiek, w jakim można poddać się zabiegowi to przedział od 18 do 55 lat. Zbyt młode osoby nie mają jeszcze ukształtowanej do końca gałki ocznej, więc trzeba poczekać, aż proces ten ulegnie zakończeniu, zanim będzie można ingerować. U osób starszych natomiast przeprowadzenie operacji nie gwarantuje tak dobrej poprawy wzroku jak u osób młodszych ze względu na procesy zaszłe w gałkach ocznych, czasami bardzo trudnymi bądź niemożliwymi do odwrócenia.

Laserem LASIK modeluje się wewnętrzne warstwy rogówki do takiego stopnia, aż zostanie osiągnięta prawidłowa ostrość widzenia. Metoda ta koryguje wadę refrakcji w zakresie od +6 do -13 dioptrii. Zabieg polega na wycięciu przy pomocy specjalnego urządzenia okrągłego płatka w warstwach rogówki, a następnie laserem ekscimerowym z dokładnością do 0,25 mikrometra odparowuje nierówności w głębszych warstwach rogówki do momentu, aż światło może prawidłowo skupiać się na siatkówce. Cały zabieg trwa zaledwie kilka minut, dzięki czemu pacjent jest narażony na mniejszy stres. Efekty widać już następnego dnia, pacjenci zgłaszają wyraźną poprawę jakości widzenia.

Okulistyka 2

Dodaj komentarz