Laserowe wspomaganie zrostu kości

Każdy, kto choć raz złamał kość, wie jak uciążliwe jest jej leczenie. Ból przy samym złamaniu, który towarzyszy aż do wizyty u ortopedy lub chirurga i jeszcze gorszy przy nastawianiu uszkodzonej kończyny. Potem długa rekonwalescencja, w czasie której ruchy są znacznie ograniczone, a każdy wstrząs powoduje ból w miejscu złamania. Do tego wszystkiego dochodzi znaczne utrudnienie w wykonywaniu czynności, które do tej pory nie sprawiały żadnej trudności. Nawet kiedy kość się zrośnie, wielu ludzi, zwłaszcza starszych, nadal odczuwa bóle w tym miejscu. Bóle te nierzadko mają związek ze zmianami ciśnienia atmosferycznego. Nowoczesna technologia pozwala na laserowe wspomaganie zrostu kości.

Wyróżnia się następujące rodzaje złamań:

 • złamanie zupełne – kość została złamana na całym obwodzie;
 • złamanie częściowe – złamana kość nie została złamana całkowicie;
 • złamanie wieloodłamowe – kość została złamana na więcej niż dwie części;
 • złamanie otwarte – złamana kość przebiła skórę;
 • złamanie zamknięte – złamana kość nie uszkodziła skóry;
 • złamania zaklinowane – złamane kości wgniatają się w siebie;
 • złamanie awulsyjne – oderwanie fragmentu kości, spowodowane pociąganiem przez przyczepione do kości ścięgno;
 • złamanie patologiczne – złamanie kości osłabionej przez inną chorobę, zwykle spowodowane niewielkim urazem;
 • złamanie zmęczeniowe – uszkodzenie spowodowane regularnym przeciążaniem kości – przy zbyt intensywnym wysiłku fizycznym.

Objawy złamania kości:

 • ból i obrzęk okolicy złamania
 • nadwrażliwość okolicy złamania
 • czasami zniekształcenie i bladość kończyny
 • krwawienie lub zasinienie w okolicy złamania
 • osłabienie i niemożność wykonywania ruchu daną kończyną

Do złamania kości może dojść w każdym wieku, chociaż starsi ludzie, często narażeni na osteoporozę, mają większą skłonność do uszkodzenia kości. Zwiększone ryzyko zachodzi też w przypadku ludzi uprawiających sporty ekstremalne. U dzieci istnieje szczególny typ złamania – nie dochodzi w nim do przemieszczenia bocznego kości dzięki silnej okostnej, która nie zostaje uszkodzona – jest to tzw. złamanie podkostnowe.

Etapy gojenia złamań:

 1. Krwiak – na skutek wydzielania enzymów z uszkodzonych tkanek powstaje obrzęk. Trwa to kilka dni.
 2. Wchłonięcie krwiaka – zajmuje to ok. 10 dni.
 3. Powstawanie tkanki podkostnej – wnikanie do złamania komórek kostno chrzęstnych. Etap trwa ok. 15 dni.
 4. Tworzenie tkanki kostnej – to tzw. prowizoryczna kość, która jest jeszcze bardzo krucha. Wytworzenie jej zajmuje organizmowi 5 – 10 tygodni.
 5. Dojrzewanie tkanki kostnej – czas tego procesu zależny jest od rodzaju złamania, wieku chorego i miejsca złamania.

Wspomaganie zrostu kości 2

Laserowe wspomaganie zrostu kości

Czasami zdarza się, że zrost kości jest utrudniony, a cały proces jej regeneracji znacznie się wydłuża. Warto sobie w takim wypadku pomóc. Dzięki nowoczesnej technologii i laseroterapii, którą dysponuje, nie trzeba już czekać tak długo, aż kość sama się zrośnie. Światło lasera skutecznie wspomaga i przyspiesza zrost kości. Dzieje się tak dlatego, że światło lasera emituje energię działającą na poziomie atomu, przemieszczając elektrony na jego orbitach. Promieniowanie lasera wywołuje fizjologiczne odruchy układu naczyniowego skóry, co poprawia jej ukrwienie i pobudza procesy metaboliczne i wywołuje reakcje w narządach wewnętrznych. Ma to wpływ na zwiększenie przepływu krwi, uaktywnia działanie szpiku kostnego, podnosi stężenie adrenaliny, histaminy i serotoniny, co jest mechanizmem działania przeciwbólowego.  Pobudzane w ten sposób kości zrastają się szybciej i są mocniejsze, a czas rekonwalescencji znacznie skrócony.

Dodaj komentarz