Laserowe usuwanie żylaków

Żylaki to workowate lub wrzecionowate poszerzenia żył powierzchniowych z towarzyszącym im wydłużeniem i charakterystycznym poskręcaniem. Badania wskazują, że co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna po 45 roku życia boryka się z żylakami. Szpecą one nogi, a przede wszystkim stanowią duży problem zdrowotny. Laserowe usuwanie żylaków zastąpiło tradycyjną, bardzo bolesną i krwawą metodę tzw. stripping. Ten drastyczny zabieg chirurgiczny polegał na wyrwaniu żyły. Dziś możemy zrobić to o wiele szybciej i przyjemniej dzięki metodzie EVLT.

Żylaki dzielą się na:

  • żylaki pierwotne – w ścianach naczyń żylnych znajduje się mniejsza ilość tkanki sprężystej, co zmniejsza ich odporność na rozciąganie. Rozszerzenie światła przyczynia się do niewydolności zastawek żylnych, co umożliwia cofanie się i zaleganie większej ilości krwi i powoduje dalsze poszerzanie naczynia.
  • żylaki wtórne – powstają na skutek zwiększonego przepływu krwi przez żyły powierzchowne kończyn dolnych spowodowanego niedrożnością żył głębokich. Niedrożność jest następstwem powstałej zakrzepicy. Niekiedy zwiększony przepływ może być spowodowany uszkodzeniem zastawek żył głębokich lub przeszywających.
  • żylaki o rzadkiej etiologii spowodowane wrodzonymi lub nabytymi przetokami tętniczo – żylnymi. Zaliczany jest również tutaj Zespół Klippela-Trenaunaya.

Przez żylaki powstają zaburzenia w przepływie krwi, które sprzyjają tworzeniu się zakrzepów i zakrzepów zapalenia żył. Żylaki mogą prowadzić także do zapaleń tkanki podskórnej i rozwoju trudno gojących się owrzodzeń. Porozciągane ścianki żył są słabe, a skóra nad nimi staje się cienka i napięta. Spowodować to może pęknięcie żyły nawet przy niegroźnym urazie. Oprócz takiego ryzyka istnieją inne równie uciążliwe dolegliwości:  obrzęki, drętwienie i uczucie ciężkości nóg, kurcze i bóle łydek.

Laserowe usuwanie żylaków 2

Laserowe usuwanie żylaków

Na czym polega laserowa terapia endożylna, dzięki której żylaki stają się przykrym wspomnieniem? Jej celem jest wyłączenie z krwiobiegu żyły, w której zalega bądź cofa się krew tworząc żylaki. Metoda ta nie usuwa więc samych żylaków, lecz także ich przyczynę. Miejscowo znieczula się skórę i tkankę podskórną. Lekarz nakłuwa żyłę (pod kontrolą aparatu USG) i wprowadza do niej cienki cewnik po czym wsuwa do niego światłowód. W tym momencie zostaje uruchomiony laser, a lekarz zaczyna stopniowo wysuwać cewnik wraz ze światłowodem z żyły. Hemoglobina absorbuje energię lasera dzięki czemu wewnętrzna powierzchnia niewydolna żyły zostaje termicznie uszkodzona. Staje się ona skurczona i niemożliwe jest jej funkcjonowanie wobec czego zamyka się. Po zabiegu na naszą nogę zostaje założony opatrunek uciskowy, który należy nosić przez kilka dni. Po zabiegu nie ma oczywiście żadnych szwów, ani innych śladów wskazujących na przebytą operację.

Przed operacją zaleca się odstawić leki hormonalne na co najmniej trzy tygodnie przed operacją (dotyczy to w szczególności leków antykoncepcyjnych). Należy wygolić włosy ze skóry na obszarze w którym zaplanowano zabieg. Najlepiej zrobić to w dniu zabiegu stosując przy tym maści i kremy, bądź poddać się depilacji chemicznej.

Zalety laserowego usuwania żylaków:

  • nie wymaga hospitalizacji (po zabiegu możemy udać się do domu).
  • mniejsze ryzyko powikłań i wyższa skuteczność niż w metodzie tradycyjnej.
  • krótki czas operacji (ok. 45-60 minut)
  • brak nacięć i blizn pooperacyjnych
  • znieczulenie miejscowe
  • szybki powrót do normalnej aktywności (do 2 dni)
  • brak krwiaków tworzących się po operacji (w metodzie tradycyjnej występują)

Leczeniu może poddać się każdy pacjent, u którego stwierdzono występowanie żylaków będących następstwem niewydolności żyły odpiszczelowej. Objawami niewydolności zastawkowej żyły odpiszczelowej są bóle nóg, drętwienia i kurcze łydek oraz obrzęki. Za pomocą EVLT możemy usuwać nie tylko duże żylaki lecz także pajączki i teleangiektazje oraz leczyć owrzodzenia żylakowate. Przed zabiegiem przeprowadzane są badania wstępne USG Doppler, które mierzą przepływ krwi w żyłach za pomocą ultradźwięków. Dzięki temu zostają określone przyczyny zmian żylakowatych i zostaje wystawiona ocena czy zabieg laserowy jest rzeczywiście najlepszym rozwiązaniem. Następnie wykonywana jest morfologia z grupą krwi i czasami krzepnięcia (zaburzenia krzepnięcia są przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu). Badania wskazują, że do operacji na 100 zgłaszających się chętnych przystąpić może 75 osób.

Tak jak po każdym zabiegu operacyjnym mogą wystąpić powikłania, ale zdarza się to stosunkowo rzadko. Może wystąpić zapalenie żył głębokich. Możliwa jest także przejściowa niedoczulica skóry w okolicy kostki przyśrodkowej. Wśród powikłań mogą wystąpić jeszcze zaczerwienienia oraz obrzęk w miejscu zamkniętej żyły, a także przejściowy obrzęk stopy.

Koszt zabiegu wynosi ponad 2000 złotych. Cena obejmuje zamknięcie całej niewydolnej żyły odpiszczelowej  lub odstrzałkowej. Dodatkowo w cenie zabiegu znajduje się uzupełniająca skleroterapia pianowa pozostałych drobniejszych żylaków i pajączków oraz wizyta kontrolna 5 tygodni po zabiegu.

Dodaj komentarz