Laserowe usuwanie wrastającego paznokcia

Prawie każda kobieta marzy o tym, aby mieć piękne, zadbane dłonie z długimi palcami i zachwycającymi paznokciami. O ile natura nie każdej podarowała upragniony kształt dłoni, o tyle na wygląd paznokci mamy często same ogromny wpływ – możemy nadawać im dowolny kształt (od spiczastych do „łopatek”), kolor czy ozdoby.

Czasem zdarza się, że paznokieć zaczyna wrastać w skórę. Przyczyną może być jego budowa anatomiczna, nieprawidłowe obcinanie (zbyt krótko lub „na okrągło”) lub piłowanie. Prawidłowo obcięty paznokieć powinien mieć kształt łopatki, przy czym ostre brzegi można wygładzić pilnikiem. Konsekwencją nieprawidłowego kształtu płytki paznokcia może być wywołany stan zapalny.

Najczęściej na tę dolegliwość cierpią nastolatki (chęć upiłowania paznokcia zgodnie z obowiązującą modą może być przyczyną jego wrastania), młode mamy (wrastanie paznokcia może być spowodowane obrzękiem w ostatnich stadiach ciąży), starsze osoby ze zmianami miażdżycowymi w naczyniach tętniczych oraz często osoby, którym w zakładzie kosmetycznym manicurzystka źle obcięła paznokcie.

Laserowe usuwanie wrastającego paznokcia

Najpopularniejszym sposobem leczenia tego problemu, i do niedawna jeszcze jedynym, było zerwanie kłopotliwego paznokcia bądź jego wycięcie – niestety, to metoda na krótką metę, ponieważ paznokieć potraktowany w ten sposób wyrasta od nowa tą samą drogą jak ten usunięty i problem powraca. Często do zabiegu zgłaszają się osoby, które są po kilkukrotnym, nieskutecznym zabiegu usunięcia paznokcia. Podczas prawidłowo wykonanego zabiegu chirurgicznego lekarz wycina brzeg paznokcia razem z jego łożyskiem, z którego wcześniej odrastała nieprawidłowa płytka. Nazwa tego zabiegu to metoda Queno. Charakteryzuje się on tym, że lekarz nie zrywa paznokcia – pozbywa się tylko tej części, która jest najbardziej kłopotliwa a resztę kształtuje tak, żeby paznokieć już więcej nie wrastał w skórę.

Laserowe usunięcie wrastającego paznokcia 2

Leczenie wrośniętego paznokcia laserem ma jeszcze dodatkową zaletę – zabieg, w przeciwieństwie do innych metod, można wykonać nawet podczas stanu zapalnego skóry bądź wtedy, kiedy palec jest zarażony np. bakterią gronkowca. O ile nie używając lasera, należy najpierw zastosować terapię zachowawczą (nieoperacyjną) celem wyleczenia stanu ropnego, o tyle zabieg przy jego użyciu można przeprowadzić operację podczas zakażenia, gdyż laser sam w sobie działa odkażająco i antybakteryjnie oraz zatrzymuje krwawienie.

Po przeprowadzonym zabiegu zaleca się oszczędzanie operowanego palucha oraz możliwie jak najczęstsze trzymanie ręki bądź stopy w górze przez kilka dni, bo pozwoli na ograniczenie do minimum dolegliwości, które są konsekwencją zabiegu. Po operacji laserowej nie zakłada się szwów, także pacjent nie jest zmuszony przyjeżdżać na ich zdjęcie oraz jest w stanie sam sobie poradzić ze zmianą opatrunku. Na zabieg należy przyjechać mając w zapasie większy but, do którego zmieści się obandażowana stopa.

2 komentarze

  1. Witamy,
   Nie do końca rozumiemy o co Pani pyta. Aby rozpoznać czy paznokieć wrasta najlepiej udać się do lekarza. Co do zastrzyku, to najprawdopodobniej nie podaje się go, gdyż zabieg nie jest bolesny. Laserowo usuwa się zniszczony i wrastający fragment paznokcia, reszta płytki pozostaje nienaruszona. Po zabiegu należy unikać przeciążania owego palca.
   Pozdrawiamy serdecznie,
   Załoga Laserowezabiegi.pl

Dodaj komentarz