Laserowe usuwanie włókniaków

Laserowe usuwanie włókniaków

Włókniak jest zmianą nowotworową o łagodnym charakterze, która może pojawić się w średnim i starszym wieku wieku. Nie ma jednak co do tego ściśle określonej reguły. Zmiany te dzielą się na dwa rodzaje: miękkie i twarde. Miękkie włókniaki charakteryzują się tym, że po lekkim uciśnięciu można je wprowadzić w głąb skóry. Ich kolor jest cielisty, a kształtem przypominają pomarszczone kurzajki. Najczęściej występują w okolicach brzucha i w dużych zgięciach, np. w pachwinach i na szyi u starszych kobiet. Ich wielkość waha się między 2 mm, a 1 cm. Włókniaki twarde są zmianami odczynowo – włóknistymi, które tworzą się bez względu na wiek. W przeciwieństwie do włókniaków miękkich, występują pojedynczo lub przynajmniej w mniejszych ilościach niż miękkie. Najczęściej pojawiają się na rękach i/lub nogach. Kiedy już raz się pojawią, ryzyko pojawienia się ich większej ilości rośnie wraz z wiekiem. Przybierają takie same rozmiary jak włókniaki miękkie.

Do włókniaków miękkich zaliczane są:

  • brodawczaki
  • tłuszczaki
  • znamiona komórkowe miękkie

Do włókniaków twardych zaliczane są:

  • histiocytoma
  • keloid
  • zwłókniały naczyniak

Włókniaki nie są groźne, nie towarzyszą im żadne dolegliwości i nie trzeba ich usuwać, chyba że stanowią duży defekt kosmetyczny dla samego pacjenta. W takim przypadku usuwane są tylko i wyłącznie na życzenie pacjenta.

Laserowe usuwanie włókniaków – metody

  • krioterapia
  • laserowe usuwanie
  • elektrokoagulacja
  • chirurgiczne usuwanie

Laserowe usuwanie włókniaków wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym. Zabieg polega na odparowaniu komórek włókniaka za pomocą wysokoenergetycznego lasera i jest zupełnie bezkrwawy. W zależności od wielkości zmiany, zabieg trwa 1 – 5 minut. Czas gojenia ranki uzależniony jest od wielkości zmiany, która została usunięta, ale przeciętnie trwa to ok. 2 tygodni. Na rance powstaje strupek, którego nie należy zdrapywać, kiedy ranka się zagoi, odpadnie sam. Po zabiegu zaleca się kilkumiesięczne unikanie ekspozycji na słońce miejsca, z którego został usunięty włókniak. Nie należy również długo moczyć, pocierać ani drażnić tego miejsca np. drapiąc się lub zakładając zbyt obcisłe ubrania wykonane z szorstkiego materiału. Bezpośrednio po usunięciu włókniaków można bez obaw wrócić do codziennych czynności. Zabieg trzeba powtórzyć jeśli po 6 tygodniach od jego wykonania skóra nie będzie dostatecznie gładka. Cena takiego zabiegu może wynosić 150 – 600 zł za jedną brodawkę.

Efekty estetyczne po zabiegu laserowym są zawyczaj dużo lepsze niż po metodzie chirurgicznej. Niestety, tak jak krioterapia czy elektrokoagulacja, może zostać wykonany tylko w przypadku, kiedy zmiany nie są zbyt duże. Kiedy są bardziej rozległe, jedynym sposobem ich usunięcia jest chirurgia.

Dodaj komentarz