Laserowe usuwanie tatuaży

Zabieg polega na usuwaniu barwnika ze skóry dzięki odpowiednim rodzajom laserów. Promień światła powoduje rozjaśnienie tatuażu, przez co staje się on mniej widoczny. Warstwa skóry z barwnikiem pochłania światło, które powoduje, że komórki, w których znajduje się pigment oraz on sam ulegają rozbiciu, a następnie są wchłaniane (usuwane) przez układ odpornościowy. Strzały lasera mogą spowodować nieznaczne, powierzchowne uszkodzenie naskórka, który szybko zdrowieje. Prawie po każdym zabiegu usunięcia tatuażu występują czasowe przebarwienia, odbarwienia oraz zmiany w teksturze skóry w miejscu zabiegu. W większości przypadków zanikają one w czasie 1-3 lat po zabiegu. W rzadkich przypadkach dochodzi do trwałych zmian, które jednak zazwyczaj są delikatne, ledwo widoczne i tym samym przez pacjentów akceptowane.

Laserowe usuwanie tatuaży

Niestety, metoda ta, w przeciwieństwie do chirurgicznego wycięcia obszaru skóry z tatuażem, nie stanowi 100% gwarancji pozbycia się tatuażu. Dużo zależy od użytych kolorów (odcienie zielonego, żółtego i czerwonego są kolorami najtrudniejszymi do rozbicia) oraz od tego, jaka została użyta gęstość barwnika i jak głęboko pod skórę został on wprowadzony. Średnio, aby usunąć tatuaż, potrzeba od 3 do nawet kilkunastu wizyt w gabinecie kosmetycznym – jest to zależne również od jego wielkości. Średni odstęp pomiędzy zabiegami to 3 – 4 tygodnie. Generalnie metodę laserowego usuwania pigmentu szacuje się na 90% skuteczności.

W tę kategorię można również wpisać usuwanie innych, stałych bądź długotrwałych „ozdób” podskórnych, jak np. nieudolnie wykonany makijaż permanentny, znamiona powstałe w wyniku wypadków czy zranień.

Laserowe usuwanie tatuaży 2

Do usuwania niechcianych ozdób na skórze używa się laserów z tzw. Q-switch-em, dających bardzo krótki impuls mierzony w nanosekundach o dużej energii. Laser generuje dwie długości fali świetlnej, (532 lub 1064 nm) dobieranej w czasie zabiegu w zależności od koloru usuwanego tatuażu. Ten sposób działania zmniejsza ryzyko powikłań i wystąpienia blizn po usuniętym malunku. Najczęściej używane lasery tego typu to aleksandrytowy Q-switch, Nd:YAG Q-switch i rubinowy Q-switch. Wcześniej używane do usuwania tatuaży lasery ablacyjne nie odpowiadają już dzisiejszym standardom. Mowa tutaj o laserach argonowych i CO2, których działanie polega na odparowaniu naskórka wraz z znajdującym się w nim tatuażem. Taka metoda powodowała długo gojące się rany, w wyniku których często w miejscu tatuażu powstawały brzydkie blizny. Duże ryzyko powstania blizn występuje również przy zastosowaniu tzw. lasera IPL.

Nie każdy może poddać się temu zabiegowi. Przeciwwskazaniami są: zbyt duża powierzchnia tatuażu (np. całe plecy), ciąża, zbyt ciemny pigment skóry (dlatego usuwanie tatuażu u Murzynów nie przyniesie rezultatów), zbyt mocna opalenizna, skłonność do powstawania blizn, zaburzenia krzepliwości krwi, czyli hemofilia czy tez posiadanie rozrusznika serca. Po zabiegu przez okres kilku dni obserwuje się zwiększenie wrażliwości skóry. W związku z tym nie należy stosować makijażu i unikać sytuacji narażających skórę na urazy oraz nie korzystać z sauny, klubów fitness i solarium.

Dodaj komentarz