Laserowe usuwanie przerzutów z płuc

Laserowe usuwanie przerzutów z płuc

Laserowe usuwanie przerzutów z płuc jest możliwe dzięki laserowi neodymowo-jagowym. Został on stworzony w  1996 roku przez niemieckiego chirurga Axela Rolle. Od tego czasu wykonano już wiele operacji takiego typu. Lasery Nd:YAG 1318nm są idealne do chirurgii miąższu płucnego, ponieważ posiadają unikalną długość emitowanej fali świetlnej. Długość fali światła, jest dziesięciokrotnie lepiej absorbowana przez wodę, niż promień stosowanego powszechnie w chirurgii płuc lasera Nd:YAG 1064nm.

Dzięki dużej długości efektywniejsze staje się cięcie tkanki płuc oraz lepsza koagulacja zawartych w niej naczyń. Dodatkowo możliwe jest bardzo dobre uszczelnianie miąższu płucnego, bez ubocznego efektu zwęglania tkanki. Użycie lasera 1318nm, ma również uzasadnienie ekonomiczne dzięki zmniejszeniu lub całkowitemu wyeliminowaniu zapotrzebowania na klipsy uszczelniające.

Czym właściwie jest przerzut? Jest to odrębne ognisko nowotworowe umiejscowione w tym samym narządzie lub częściej poza nim. Jednorazowo laserem udaje się usunąć kilkadziesiąt przerzutów nowotworowych.

płuca z przerzutami

Metody operacji przerzutów:

  • metastazektomia – wycięcie przerzutu, w tym laserowe wycięcie zmiany – możliwość usuwania mnogich przerzutów oraz przerzutów zlokalizowanych centralnie w miąższu płuca
  • resekcja klinowa – resekcja fragmentu płuca
  • lobektomia – usunięcie jednego płata płuca
  • bilobektomia – usunięcie dwóch płatów płuca
  • pneumonektomia (bardzo rzadko) –usunięcie całego płuca

Dzięki laserowi, który jest rodzajem „noża chirurgicznego”, można w bezpieczny sposób wykonać nacięcie płuc. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że resekcja przerzutów nowotworowych do płuc przedłuża życie chorych i może być drogą do całkowitego wyleczenia. Długość emitowanej fali jest przystosowana do miąższu płucnego, dzięki czemu laser nie powoduje krwawienia i zniszczeń w tkankach. Daje to większe szanse na usunięcie dużej części nowotworu i w konsekwencji na przeżycie pacjenta.

Dodaj komentarz