Laserowe usuwanie plamek Fordyce’a

Laserowe usuwanie plamek Fordyce’a

Plamki Fordyce’a, zwane inaczej chorobą Fordyce’a, w istocie chorobą nie są – lekarze specjaliści traktują je jako defekt kosmetyczny. Wyglądem przypominają małe, blade lub białe bezbolesne plamki czy guzki. Mają średnicę 1-3 mm i występują na trzonie prącia, jądrach, wargach sromowych, wewnątrz ust, na styku ust i skóry twarzy. Czasem zdarza się, że mogą wystąpić także w innych miejscach: na żołędzi, otoczce sutkowej czy na powiekach Pojawiają się zarówno u kobiet jak i u mężczyzn w każdym wieku, nawet w okresie dojrzewania. Plamki występują u ok. 80% dorosłych mężczyzn, w grupach lub jako pojedyncze zmiany.

Bardzo często można niewłaściwie zidentyfikować jako perliste grudki prącia. Plamki Fordyce’a to objaw pracy gruczołów łojotokowych, powiązanych z mieszkiem włosa. W momencie, kiedy ujście przewodu wyprowadzającego gruczoł ulegnie zatkaniu, masy łojowe gromadzą się pod skórą i prześwitują przez nią jako właśnie blade lub białe plamki.

Plamki Fordyce’a nie są żadną chorobą, to wyłącznie kwestia kosmetyczna. Ich występowanie jest naturalne, niespowodowane chorobą czy zakażeniem wirusem. Nie jest to choroba weneryczna ani żadna postać chorobowa nowotworu. Jedyne co, mogą powodować dyskomfort psychiczny z obawy przed reakcją partnera. Plamki są obecne już w chwili narodzin, a ich liczba może zwiększyć się w okresie dojrzewania, kiedy gospodarka hormonalna zaczyna „wariować”.

Mimo że większość lekarzy dermatologów uważa plamki Fordyce’a za normalne zjawisko, niewymagające leczenia, istnieje możliwość pozbycia się ich u osób, które czują się mało komfortowo. Takim sposobem jest usunięcie plamek laserem CO2 oraz laserem Pulse Dye, stosowanego zazwyczaj przy leczeniu rozrostu gruczołów łojowych, schorzenia podobnego do plamek Fordyce’a. Leczenie laserem jest kosztowne, ale nie pozostawia blizn.

Plamki Fordyce 2

Dodaj komentarz