Laserowe usuwanie pieprzyków

Laserowe usuwanie pieprzyków jest zabiegiem analogicznym do usuwania innych zmian skórnych, jak np. piegi, przebarwienia czy plamy.

Powody, dla których ludzie decydują się na usunięcie pieprzyka są różne – od najprostszych względów estetycznych (np. pieprzyk, który występuje w bardzo widocznym miejscu na twarzy i swoją wielkością wykracza ponad społecznie przyjęte normy), po praktyczne (pieprzyk występujący w miejscu, które z uwagi na wykonywany zawód lub codziennie czynności ma predyspozycje do ulegania urazom mechanicznym), na zdrowotnych kończąc (pieprzyk, którego rozrost może rokować zmiany chorobowe, np. nowotwór skóry).

Powyższe względy sprawiają, że do gabinetów dermatologicznych z roku na rok zgłasza się coraz więcej osób zainteresowanych pozbyciem się tych skórnych ozdób. Zabieg należy do prostych, skutecznych i wykonywanych szybko oraz zapewnia doskonały efekt.
Przed przystąpieniem do zabiegu konieczne jest wykonanie badań lekarskich, które rozstrzygną, czy są jakieś przeciwwskazania do usunięcia pieprzyka. Ewentualne podejrzenie rozwoju znamienia w stronę czerniaka kwalifikuje pacjenta raczej do operacji usunięcia i leczenia nowotworu niż do zabiegu laserowego.

Laserowe usuwanie pieprzyków wykonywane jest różnymi rodzajami lasera. Ponieważ wciąż najpopularniejsze lasery, jakie spotkamy w gabinetach kosmetycznych to lasery 532 nm oraz lasery CO2, usuwanie pieprzyków najczęściej wykonywane jest właśnie tymi rodzajami.

Podczas naświetlania światło urządzenia dochodzi skóry, gdzie zostaje pochłonięty przez barwnik – melaninę, z którego zbudowany jest pieprzyk. Dzięki wiązce lasera dochodzi do termicznego zniszczenia zarówno skóry, jak i barwnika w niej osadzonego. W efekcie zamiast pieprzyka pozostaje adekwatna ilość zniszczonej skóry. Jeśli znamię było niewielkie, także po zabiegu nie powinien pozostać ślad.

Innym rozwiązaniem jest laser Q-switch. Specyfiką tego urządzenia jest fakt emitowania światła skumulowanego w ultrakrótkich impulsach. Tak skumulowane światło działa na barwnik, rozbijając go na drobne cząsteczki, które następnie zostają pochłonięte przez komórki żerne.

Laserowe usuwanie pieprzyków

Laser Q-switch występuje w dwóch rodzajach – rubinowy i Neodymowo-Yagowy (Nd-Yag). Bezpieczniejszy w użyciu jest laser rubinowy, ponieważ emituje on falę świetlną o długości 694 nm, która jest pochłaniana przez barwnik, ale nie wnika w przyległe naczynia krwionośne i hemoglobinę. Tym sposobem niszczy barwnik, nie naruszając okolicznych naczyń krwionośnych i wywołując mniejszy efekt termiczny, dzięki czemu nie parzy skóry.
Laser Nd-Yag o długości fali 1064 nm niszczy co prawda ciemne barwniki pieprzyków, ale jednocześnie wnika w płynącą w naczyniach krew i narusza barwniki hemoglobiny. Zmiana struktury krwi może spowodować poważne zmiany chorobowe.

Dlaczego więc większość salonów oferuje lasery Nd-Yag? Ponieważ technologia ta jest prostsza,. Poza tym oferuje ją większa ilość producentów, a to wymusza na rynku spadek cen urządzeń. Ponadto większość gabinetów patrzy na swoje wyposażenie perspektywicznie, chcąc móc oferować jak największą ofertę swoim klientom. Innym zastosowaniem lasera Q-switch jest usuwanie tatuaży, gdzie laser rubinowy jest mniej skuteczny niż neodymowo-yagowy, ponieważ nie usuwa czerwonego barwnika.

Laserowe usuwanie pieprzyków…

3 komentarze

  1. Witamy serdecznie!

   Koszt laserowego usunięcia pieprzyka zaczyna się od 150 zł. Okolice oczu są bardzo wrażliwe, jednak obszar między brwiami zalicza się już do tego bezpiecznego, aczkolwiek decyzję o jego usunięciu może podjąć tylko lekarz.

   Pozdrawiamy,
   Załoga LaseroweZabiegi.pl

Dodaj komentarz