Laserowe usuwanie piegów, plam posłonecznych i przebarwień

Piegi to małe, ciemne plamki występujące na skórze najczęściej osób o jasnej karnacji (blondyni, osoby o rudych włosach). Najpopularniejsze miejsce ich pojawiania się to twarz (policzki, nos), szyja, ramiona, niekiedy plecy, później inne miejsca skóry – jest to w dużej części uzależnione od ekspozycji tych miejsc na działanie promieni słonecznych, które „podkreślają” moc koloru piegów. Głównym czynnikiem ich występowania jest uwarunkowanie genetyczne. U niektórych osób piegi mogą występować z równą intensywnością przez cały rok, u innych pojawiają się tylko w tych okresach roku, kiedy świeci słońce – czyli mniej więcej od kwietnia do końca października. U takich osób na zimę piegi bledną i mogą nawet pozostać niewidoczne aż do wiosny. Dzieje się tak, ponieważ światło słoneczne przenikające przez skórę aktywuje melanocyty, a ta powoduje zwiększenie liczby i pociemnienie piegów.

Plamy posłoneczne są efektem nadmiernej ekspozycji na słońce. Występują głównie w miejscach szczególnie narażonych na przewlekłe działanie promieniowania słonecznego: na dłoniach, twarzy, szyi i dekolcie oraz ramionach i przedramionach.

Przebarwienia to plamy lub drobne plamki ciemniejsze od otaczającej je skóry o nieregularnym kształcie. Mogą występować w grupach lub pojedynczo, występować na różnych poziomach skóry oraz przybierać różne zabarwienie, od jasnobrunatnego, przez wszystkie odcienie brązu, nawet do szarego. Powstają na skutek zaburzenia procesów fizjologicznych odpowiedzialnych za regulowanie przemian barwnikowych w skórze. „Błędem” organizmu jest zbyt wysoka produkcja melaniny – barwnika skóry, przy jednoczesnym prawidłowym likwidowaniu melanocytów – komórek wytwarzających barwnik.

Czynniki, które mają wpływ na powstawanie przebarwień:

 • zaburzenia hormonalne;
 • ciąża;
 • przyjmowanie leków hormonalnych;
 • stosowanie antykoncepcji oraz zastępczej terapii hormonalnej;
 • zbytna ekspozycja na promienie UV (zarówno naturalne, jak i sztuczne);
 • stany zapalne skóry;
 • niektóre choroby i niedobory witaminowe;
 • procesy starzenia;
 • stosowanie kosmetyków fotouczulających.

Usuwanie piegów 2

Laserowe usuwanie piegów

Podczas usuwania zmian barwnikowych na skórze wiązka światła lasera o odpowiedniej długości fali jest pochłaniana przez nadmiar melaniny. Podobnie jak w przypadku depilacji laserowej, światło jest zamieniane na ciepło, co skutkuje zniszczeniem komórek barwnikowych i rozbiciem ich na mniejsze kawałki. Następnie tak rozdrobniony barwnik jest usuwany przez układ immunologiczny. Wiązka światła lasera jest indywidualnie dobierana do rodzaju zmiany barwnikowej, co pozwala na zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia sąsiadujących tkanek oraz wystąpienia objawów ubocznych. Dodatkową zaletą leczenia przebarwień jest poprawa stanu skóry oraz redukcja drobnych zmarszczek.

Podczas zabiegu lekarz zazwyczaj stosuje znieczulenie miejscowe, gdyż możemy odczuwać pieczenie i bolesność skóry. Od razu po zabiegu plamy robią się jeszcze bardziej widoczne, po kilku dniach skóra w miejscu przeprowadzonego zabiegu zaczyna się łuszczyć. Jest to naturalny proces skóry, dlatego w tym czasie należy zwracać uwagę na dokładną ochronę przed słońcem, ponieważ laser usuwa przebarwienia ale nie pozbawia nas naturalnej skłonności do ich powstawania. Skuteczność tego zabiegu jest zależna od wielkości i głębokości przebarwień. Najłatwiej jest zwalczyć przebarwienia powierzchniowe, czyli np. piegi. Jeśli zmian, na usunięcie których liczymy, powstały na tle hormonalnym, może się okazać, że zmuszeni będziemy do wykonania całej serii zabiegów aby uzyskać satysfakcjonujący efekt.

10 komentarzy

  1. Witamy serdecznie!

   Ilość zabiegów uzależniona jest w dużej mierze od koloru piegów i ich ilości. Jeżeli jest ich mało i są jasne, wystarczy jeden zabieg. W innych przypadkach przeprowadzane są maksymalnie cztery zabiegi w odstępie 3 – 4 tygodni.

   Pozdrawiamy,
   Załoga LaseroweZabiegi.pl

  1. Witamy serdecznie!

   Ilość zabiegów uzależniona jest od ilości i koloru piegów. Maksymalnie wykonywane są 4 zabiegi w odstępie 3 – 4 tygodni. Nie jesteśmy w stanie jednoznacznie wytyczyć kosztu takiego zabiegu, ale według komercyjnego cennika usunięcie piegów z pleców to koszt 400 – 800 zł (laser IPL), 600 – 1000 zł (laser frakcyjny). Koszt usunięcia piegów z ramion to 400 – 600 zł (laser IPL), 600 – 800 zł (laser frakcyjny). Dłonie 300 – 400 zł (laser IPL), 450 – 600 zł (laser frakcyjny). Koszt usunięcia piegów z twarzy to 600 – 1000 zł.

   Pozdrawiamy,
   Załoga LaseroweZabiegi.pl

 1. Witam.Mam pytanie co do przebarwienia na policzku u 1,5 rocznego dziecka , przebarwienie na wymiary 2cm na 5cm . Ile szacunkowo potrzeba zabiegów ,aby je usunąć oraz jaki byłby koszt i czy cena dotyczy usunięcia przebarwienia czy jednego zabiegu.

  Z góry dziękuje za odpowiedz i Pozdrawiam

  1. Witamy serdecznie!

   Z przykrością musimy poinformować, że nie jesteśmy w stanie jednoznacznie określić ceny oraz ilości zabiegów. Takich informacji może Pan zasięgnąć tylko w gabinecie, w którym wykonuje się takie zabiegi. Ilość zabiegów ustalana jest indywidualnie po konsultacji z lekarzem.

   Pozdrawiamy,
   Załoga LaseroweZabiegi.pl

  1. Witamy serdecznie!

   Szanowna Pani, nasza strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny. Decyzję o możliwości usunięcia takiej zmiany barwnikowej może podjąć tylko lekarz. Konieczne jest stwierdzenie braku jakichkolwiek przeciwwskazań i określenie, czy zmiana tego typu w ogóle nadaje się do takiego zabiegu. Przebarwienia, które zwykle poddawane są działaniu lasera, najczęściej są ciemniejsze niż naturalny kolor skóry, dlatego trudno jednoznacznie określić, czy biała plamka, o której Pani mówi, kwalifikuje się do zabiegu. Przykro nam, że nie możemy udzielić Pani satysfakcjonującej odpowiedzi, jednak jesteśmy przekonani, że lekarz dermatolog podoła temu zadaniu.

   Pozdrawiamy,
   Załoga LaseroweZabiegi.pl

  1. Witamy,
   Obecnie niekoniecznie trzeba udać się do specjalistycznej kliniki aby wykonać taki zabieg. Być może wystarczy znaleźć jakiś salon kosmetologiczny, w którym posiadają odpowiedni laser.
   Pozdrawiamy serdecznie,
   Załoga Laserowezabiegi.pl

Dodaj komentarz