Laserowe usuwanie oponiaków, glejaków, nerwiaków

Laserowe usuwanie oponiaków

Początki związane z wykorzystaniem lasera w światowej medycynie przypisuje się na rok 1972. Pierwsze zabiegi wykonywane były w wojskowych akademiach medycznych. Dzięki badaniom oraz ówczesnemu rozwojowi technologicznemu, rok 1980 przyniósł wykonywanie pierwszych zabiegów w przednim odcinku oka za pomocą lasera impulsowego. Rok 1986 stał się przełomowy dla wykorzystania lasera w medycynie, ponieważ miał miejsce pierwszy udany zabieg, którego celem było rozkruszenie krawędzi żółciowych.
Włącznie z dniem dzisiejszym, wiele dziedzin medycyny takich, jak urologia, kardiologia, czy neurologia, wykorzystuje sukcesywnie laser w leczeniu dla wielu schorzeń i dolegliwości. Do jednych z nich zalicza się laserowe usuwanie oponiaków, glejaków i nerwiaków.

Początki mikrochirurgii laserowej

W 2009 roku lekarze z Northwestern Memorial News z Chicago, jako pierwsi w kraju zdecydowali się na przeprowadzenie laserowej operacji guza mózgu wielkości śliwki, przy użyciu lasera CO2. 72 letni pacjent poddany został zabiegowi, który odbił się szerokim echem w świecie medycyny. Okazało się, że usunięcie guza trwało tylko godzinę, a po pięciu dniach pacjent wrócił do rodzinnego domu. Sami lekarze byli bardzo zaskoczeni efektywnością urządzenia i nie kryli zadowolenia z jego wykorzystania, przywołując wspomnienia z przeszłości, kiedy laser wykorzystywany 30 lat temu w medycynie wzbudzał podekscytowanie, ale ze względu na swoją awaryjność, stanowił kłopot w przeprowadzaniu zabiegów. Po tym wydarzeniu, świat medycyny zaczął przywoływać nową technikę w leczeniu, nazywaną dziś mikrochirurgią laserową. Jak dokładnie działa laser rewolucjonizujący leczenie schorzeń i dolegliwości?

Działanie lasera CO2, z jakiego skorzystali specjaliści z NMM Chicago, polega na dostarczaniu energii świetlnej w miejsca wokół naczyń krwionośnych, głębokich otworów. Urządzenie jest bardzo precyzyjne, co skutkuje wysokim wskaźnikiem skuteczności przy jak najmniejszym rozmiarze nacięcia oraz dociera do miejsc, gdzie podczas normalnego zabiegu byłoby to bardzo skomplikowane. Laser ten nie tylko eliminuje guzy, ale także znajduje zastosowanie w leczeniu schorzeń układu nerwowego i pnia mózgu, których stan określa się jako krytyczny.

Lekarze korzystający z lasera CO2 jasno deklarują, że wykorzystanie tego urządzenia w leczeniach urazów kręgosłupa oraz innych dolegliwości neurologicznych ma dużą szansę na powodzenie w przyszłości.

Usuwanie oponiaków glejaków nerwiaków 2

Dodaj komentarz