Laserowe usuwanie nadżerki

Laserowe usuwanie nadżerki

Nadżerka to zmiana nabłonkowa wokół zewnętrznej części szyjki macicy, spowodowana najczęściej infekcjami wirusowymi, bakteryjnymi lub grzybiczymi, zaburzeniami i zmianami hormonalnymi, przebytą ciążą, częstą zmianą partnerów seksualnych oraz urazami mechanicznymi. Wyglądem przypomina niewielką plamkę o nierównej chropowatej powierzchni. Jej kolor, w zależności od rodzaju i stadium zaawansowania, może przechodzić od jasnoróżowego po ciemnoczerwony. Z tego artykułu dowiecie się jak wygląda laserowe usuwanie nadżerki.

Objawy nadżerki nie zawsze są wyraźne, ale najczęściej opisywanymi są:

  • upławy – najczęściej o zabarwieniu żółtym lub zielonkawym, czasem bardzo obfite i drażniące, o nieprzyjemnym, charakterystycznym zapachu.
  • swędzenie i/lub pieczenie pochwy
  • plamienie
  • bóle brzucha

Choroba może też przechodzić bezobjawowo, dlatego zaleca się przechodzenie regularnych badań ginekologicznych w celu jak najwcześniejszego jej wykrycia. Ginekolog jest w stanie stwierdzić nadżerkę przy rutynowym badaniu. Choroba ta dotyczy kobiet dojrzałych płciowo i jak wykazały badania, spotyka to co czwartą z pań, więc w razie rozpoznanych u siebie objawów nie należy ze wstydem unikać lekarza. Nadżerka nie jest groźna, ale nieleczona może prowadzić do wielu poważnych powikłań. Niewykluczony jest również rak szyjki macicy.

Po badaniu i wywiadzie lekarskim, ginekolog wybierze najodpowiedniejszą metodę usunięcia nadżerki. Wyróżnia się następujące sposoby:

  • elektrokoagulacja, czyli tzw. „wypalanka”;
  • krioterapia, czyli wymrażanie nadżerki;
  • koagulacja chemiczna, czyli usunięcie nadżerki roztworem kwasów;
  • fotokoagulacja, czyli oddzielenie zmienionego nabłonka za pomocą lasera;
  • konizacja, czyli chirurgiczne lub elektryczne wycięcie części szyjki macicy (w kształcie stożka) wraz ze zmianą;

Wszystkie wyżej wymienione metody usuwania nadżerki są bezbolesne, aczkolwiek nie zawsze komfortowe. Przed poddaniem się któremukolwiek z zabiegów, konieczne jest wyleczenie stanu zapalnego. Ważne jest wybranie odpowiedniego leczenia, gdyż nie są to metody uniwersalne.

Laserowe usuwanie nadżerki 2

Sposoby usuwania nadżerki

Elektrokoagulacja, czyli wypalanie nadżerki, była do tej pory najczęściej stosowaną metodą.  Jej przebieg polega na wypaleniu zmienionej tkanki za pomocą iskry elektrycznej. Zabieg jest bezbolesny i nie wymaga znieczulenia, ale w jego trakcie wydziela się nieprzyjemny zapach palonego ciała, który wiele kobiet wprawia w duży dyskomfort. Zabieg ten może spowodować trwałe blizny, które mogą utrudnić prawidłowy przebieg porodu, dlatego nie jest zalecany dla kobiet przed pierwszą ciążą. Gojenie po elektrokoagulacji może trwać ok. miesiąca, a w jego trakcie mogą pojawiać się wodniste upławy o nieprzyjemnym zapachu oraz plamienia. Najlepszym czasem na wykonanie zabiegu, to kilka dni po miesiączce. Cena w prywatnym gabinecie waha się między 200 – 300 zł.

Kolejnym sposobem wyleczenia nadżerki jest krioterapia, polegająca na wymrożeniu zmienionego nabłonka za pomocą ciekłego azotu. Metoda jest szybka (kilka minut) i całkowicie bezbolesna, lecz czasem wymaga powtórzenia. Mała blizna, która powstaje przy tym zabiegu jest dużo bardziej elastyczna, niż w przypadku elektrokoagulacji, dlatego nie prowadzi do żadnych komplikacji w czasie ciąży i porodu. Czas gojenia to ok. 30 – 40 dni, a w jego trakcie także mogą wystąpić upławy. Zabieg najlepiej przeprowadzić zaraz po miesiączce. Cena w prywatnym gabinecie to ok. 300 zł.

Koagulacja chemiczna stosowana jest przy małych zmianach. Polega na przykładaniu do nadżerki specjalnego preparatu chemicznego, który likwiduje chory nabłonek, a w jego miejscu po określonym czasie powstaje nowy – zdrowy. Zaletą tej metody jest jej bezbolesny przebieg i brak blizn, wadą natomiast – mała skuteczność i konieczność powtarzania czynności w równych odstępach czasu. Gojenie trwa dość długo, więc nie jest to polecany sposób leczenie nadżerki, choć niska cena (kilkunastu zł) bywa dość kusząca.

Laseroterapia

Laserowe usuwanie nadżerki jest dobrym rozwiązaniem przy niewielkich, płytkich zmianach. Najlepiej sprawdza się fotokoagulacja, czyli laseroterapia. Jest to najskuteczniejsza metoda o najkrótszym czasie gojenia – ok. 2 tygodni. Polega ona na przyłożeniu do nadżerki światłowodu emitera i lekkim uciśnięciu, a wysyłany przez niego impuls świetlny powoduje odparowanie wody z komórek tworzących nadżerkę, co prowadzi do natychmiastowego ich obumarcia. Metoda ta pozwala na bezbolesne usunięcie nadżerki.  Czas takiego zabiegu zależy od wielkości zmienionego nabłonka. Plamka wielkości ok. 10 mm wymaga tylko jednego impulsu, który wysyłany jest w czasie mniejszym niż 2 sekundy. W przypadku większych nadżerek, mogą być wymagane 2 – 4 impulsy, więc czas całego zabiegu wynosi ok. 5 sekund. Fotokoagulacja jest bardzo precyzyjną metodą leczenia tego typu zmian i nie zostawia nawet najmniejszej blizny. Cena takiego zabiegu to 200 – 300 zł. Laserowe usuwanie nadżerki jest jedną z najlepszych metod.

Regularne wizyty w gabinecie ginekologicznym są niezbędne dla  dbającej o siebie kobiety. Oprócz nadżerki, badanie ginekologiczne pozwoli wykryć różne inne choroby, które nierzadko przechodzą bezobjawowo.

Dodaj komentarz