Laserowe usuwanie migdałków

Migdałki podniebienne to skupienia tkanki limfatycznej o około 2 cm długości i około 1 cm szerokości, znajdujące się we wgłębieniu gardzieli po obu stronach między łukami podniebiennymi. Tworzą, wraz z migdałkiem gardłowym, tzw. pierścień gardłowy Waldeyera. Jako narządy immunoidalne stanowią element układu odpornościowego. Stanowią zatem barierę chroniącą przed drobnoustrojami.

Przerost migdałków, będący skutkiem przewlekłych, nawracających stanów zapalnych bywa przykrą dolegliwością, zwłaszcza u dzieci. Powiększenie gruczołów może być także skutkiem reakcji alergicznej lub predyspozycji rodzinnych. Przerost migdałków może powodować poważne zaburzenia i dolegliwości, takie jak chociażby chrapanie, oddychanie ustami, a nawet bezdech nocny, czego konsekwencjami mogą być wady zgryzu, zaburzenia mowy, trudności w połykaniu.

Niepokojące objawy:

  • oddychanie przez usta
  • częste infekcje dróg oddechowych
  • nawracające zapalenia uszu
  • bóle głowy
  • chrapanie
  • zmiana brzmienia głosu

Leczenie przerostu migdałków polega na usunięciu bądź zmniejszeniu objętości gruczołów, które to mogą być wykonane w sposób nieinwazyjny, a więc z zastosowaniem techniki laserowej lub techniki z użyciem noża harmonicznego.

Laserowe usuwanie migdałków

Technika laserowa, do której używany jest diodowy laser kontaktowy, pozwala ograniczyć efekt termiczny do operowanej okolicy. Ponieważ laser powoduje zamknięcie się naczyń krwionośnych, zabieg ten jest praktycznie całkowicie bezkrwawy. Technika ta pozwala również oszczędzić tkanki leżące w pobliżu operowanego miejsca. Zdecydowaną zaletą tej techniki jest krótki okres rekonwalescencji oraz niewielka blizna pooperacyjna.

Technika z użyciem noża harmonicznego polega na usunięciu migdałków urządzeniem, które zamienia energię elektryczną w energię mechaniczną. Końcówka noża porusza się z częstotliwością 55 000 razy na sekundę. Pozwala to uzyskać zamierzone efekt bez zwęglenia tkanek wokół operowanego miejsca. Temperatura, która towarzyszy zabiegowi z użyciem nożna harmonicznego to ok. 60 stopni, a pacjent może opuścić klinikę 2 godziny po usunięciu gruczołu. Metoda ta sprawdza się głównie przy zabiegach u małych dzieci. W zabiegach na tzw. trzecim migdałku obie te metody sprawdzają się znakomicie, natomiast przy usuwaniu wszystkich trzech migdałków często łączy się metodę laserową z metodą z użyciem noża harmonicznego.

1 komentarz

Dodaj komentarz