Laserowe usuwanie kępek żółtych

Laserowe usuwanie kępek żółtych

Kępki żółte, czyli tzw. żółtaki, to lekko wypukłe zmiany zlokalizowane na powiekach, występujące w różnych kształtach i rozmiarach o bladożółtym zabarwieniu. Najczęściej spotykane u ludzi w średnim i starszym wieku. Początkowo rozwijają się najczęściej na górnych powiekach i zwykle nieco później na dolnych. Przeważnie są asymetryczne. Pomimo, że są wypełnione cholesterolem i innymi lipidami, ich bezpośredni związek z zaburzeniami poziomu cholesterolu w organizmie nie jest jednoznacznie wykazany. Okazuje się bowiem, iż u ponad połowy pacjentów z żółtakami powiek, poziom cholesterolu pozostaje prawidłowy. Z tego powodu próby leczenia żółtaków poprzez leki czy dietę zmierzającą do obniżenia poziomu cholesterolu będą bezskuteczne. Mimo wszystko należy zrobić badania w celu zmierzenia poziomu cholesterolu i cukru, ponieważ mogą one współistnieć z cukrzycą. Jeżeli poziom cholesterolu jest podwyższony, należy dążyć do jego obniżenia, nie tylko ze względu na żółtaki, ale na możliwość zachorowania na miażdżycę.

Żółtaki pojawiają się na powiekach najczęściej między 40. a 50. rokiem życia. Rosną powoli i rzadko osiągają naprawdę duże rozmiary. Same w sobie nie stanowią żadnego problemu zdrowotnego. Tworzą jedynie defekt kosmetyczny. Usuwane są tylko i wyłącznie na życzenie pacjenta.

Metody usuwania żółtaków

Metoda chirurgiczna – zabieg wykonywany jest bardzo delikatnie, żeby zminimalizować możliwość pozostawienia blizn. Do tej operacji używa się najcieńszych nici, które są niemalże niewidoczne gołym okiem. Szwy usuwa się dość szybko, bo już 2 – 3 dni po zabiegu. Opatrunek można zdjąć równie szybko. W czasie gojenia, na powiekach mogą powstać sińce, które nierzadko stanowią problem dla aktywnych zawodowo ludzi, dlatego lepiej przeznaczyć na zabieg kilka dni „wolnego”.

Metoda wymrażania – zmiana zostaje wymrożona za pomocą ciekłego azotu. Aby osiągnąć pożądany efekt, czynność musi zostać powtórzona 3 – 4 razy.

Laserowe usuwanie kępek żółtych

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym w postaci kremu. Lekarz zabarwia miejsce przeznaczone do usunięcia za pomocą specjalnego korektora, następnie schładza to miejsce. Następnym krokiem jest usunięcie zmiany za pomocą lasera. Zabieg trwa ok. 5 – 10 minut. Po zabiegu, w miejscu żółtaka powstaje niewielki strupek, którego nie wolno zdrapać, by nie powstała blizna. Po kilku dniach odpada sam. Do czasu całkowitego wygojenia się ranki, nie należy wystawiać tego miejsca na działanie promieni słonecznych. Przez jakiś czas należy również smarować to miejsce specjalnym preparatem zaleconym przez lekarza.

Dodaj komentarz