Laserowe usuwanie kamienia nazębnego

Laserowe usuwanie kamienia nazębnego

Kamień nazębny to po prostu zmineralizowana płytka nazębna. Składa się głównie z substancji zawartych w ślinie, złuszczonych komórek nabłonka, wapnia, fosforu i resztek pożywienia. Zazwyczaj ma on barwę ciemniejszą od koloru zębów, np. żółtą lub brązową. Proces jego tworzenia rozpoczyna się już w kilka godzin od ostatniego czyszczenia zębów, dlatego tak ważne jest ich częste i dokładne szczotkowanie. Płytka nazębna wchłania minerały rozpuszczone w ślinie, przez co twardnieje i powstaje kamień nazębny. Następnie nowa płytka osadza się na już istniejącym kamieniu tworząc jego kolejne warstwy. Z racji tego, że kamień nazębny jest dużo twardszy niż płytka nazębna, nie daje się go usunąć zwykłymi przyborami przeznaczonymi do higieny jamy ustnej. Warto rozważyć laserowe usuwanie kamienia nazębnego.

Kamień nazębny

Metody usuwania kamienia nazębnego

Skaling to nazwa stosowana w stomatologii, określająca usuwanie kamienia nazębnego z powierzchni zębów. Jest kilka rodzajów skalingu:

  • metoda konwencjonalna – skaler ręczny
  • metoda mechaniczna – wiertłami frezowymi (trudna i rzadko stosowana)
  • metoda ultradźwiękowa – skaler ultradźwiękowy
  • metoda dźwiękowa – falami dźwiękowymi z zakresu 6 – 8 kHz
  • metoda chemiczna – z użyciem płukanek, służy tylko do zmiękczania kamienia
  • piaskowanie – przy pomocy piaskarki
  • metoda laserowa

Laserowe usuwanie kamienia nazębnego – opis zabiegu

Metoda laserowa staje się coraz bardziej popularna w gabinetach dentystycznych. Laser pracuje w systemie impulsowym z częstotliwością od 1 do 10 impulsów na sekundę. Już 5 impulsów na sekundę wystarcza, aby usunąć ok. 0,2 – 0,3 milimetrową warstwę kamienia nazębnego. Metoda ta jest dla dentysty o tyle wygodna, że widzi on bez ograniczeń pole zabiegu, przez co nie istnieje zagrożenie uszkodzenia miazgi ani szkliwa zębów. Zabieg ten jest polecany, gdyż jest bezbolesny, precyzyjny, szybszy i bardziej skuteczny od innych metod usuwania kamienia nazębnego.

Dodaj komentarz