Laserowe usuwanie kamieni na śliniankach

Laserowe usuwanie kamieni na śliniankach

Wskutek zaburzeń w wytwarzaniu śliny pojawiają się drobne złogi w okolicach ślinianki. Kamienie mogą powstawać w tkance samego gruczołu, w jego okolicach lub w jego przewodzie wyprowadzającym. Najczęściej występująca jest kamica ślinianki podżuchwowej, gdyż występuje ona w ok. 85% przypadków. Pozostała część przypadków to kamica ślinianki przyuszniczej. Choroba dotyka głównie osób po 40. roku życia i częściej zapadają na nią mężczyźni. Długo nieleczona kamica może prowadzić do zakażenia gruczołów. Im bliżej ujścia znajduje się kamień tym operacja jest łatwiejsza w przebiegu. Jedną z metod jest laserowe usuwanie kamieni na śliniankach.

Objawy kamicy ślinianki:

  • bóle w jamie ustnej
  • suchość w jamie ustnej
  • niedrożność przewodów
  • powiększenie ślinianki

Mogą także występować stany ropne – ślinianka jest wtedy obrzęknięta i bolesna. Możliwe jest wystąpienie stanów reaktywnych np. odczynu zapalnego, metaplazji płaskonabłonkowej lub śluzowej czy poszerzenie przewodów odprowadzających. Ignorowana choroba może prowadzić do zniszczenia miąższu, a w konsekwencji do martwicy i zwłóknienia.

Przyczyny powstania kamicy ślinianki:

  • zaburzenia wytwarzania śliny prowadzące do zwiększenia jej lepkości
  • fragmenty ciał obcych (resztki pożywienia, drobiny kamienia nazębnego, włoski szczoteczki do zębów)
  • zażywanie leków powodujących zmniejszenie wytwarzania śliny i powodujących jej gęstnienie

Diagnostyka opiera się na badaniu RTG, USG i TK. Stosowane jest również zgłębnikowanie przewodu ślinianki. W przypadku wystąpienia dużych kamieni można je wykryć palpacyjnie.

Usuwanie kamieni na śliniankach 2

Usunięcie kamieni na śliniankach laserem powoduje natychmiastowe ustąpienie dolegliwości bólowych. Jedzenie przestaje już być przykrym obowiązkiem. Operacja przeprowadzana jest endoskopicznie za pomocą lasera, który kruszy kamienie, a następnie wyciąga się je manipulatorami. W metodzie chirurgicznej właściwie trzeba usunąć całe ślinianki, aby pozbyć się kamieni w nich zawartych. Metoda laserowa usuwa kamienie nie naruszając przy tym struktury tkanki ślinianki. Im bliżej ujścia znajduje się kamień, tym operacja jest łatwiejsza i skuteczniejsza w przeprowadzeniu. W samym miąższu kamień poddany wiązce lasera może eksplodować, co jest dosyć ryzykowne.

Niestety zabiegi czy to chirurgiczne czy laserowe nie bywają zawsze skuteczne. Istnieje możliwość nawrotów choroby. Możliwe jest przewlekłe zapalenie tkanki miąższu ślinianki. Po operacji należy bardzo dbać o higienę jamy ustnej i prowadzić dobrze zbilansowaną dietę.

Dodaj komentarz