Laserowe usuwanie hemoroidów

Chociaż żylaki odbytu (inaczej nazywane hemoroidami) to sprawa intymna i wstydliwa dla chorujących na nią pacjentów, nikt nie powinien zwlekać z konsultacją u lekarza. Wprawdzie leczenie może być trochę uciążliwe z powodu czasu trwania i nie zawsze  dobrze rokujących wyników przy kuracji wyłącznie farmakologicznej, nie zmienia to jednak faktu, że same domowe sposoby nie rozwiążą problemu, a mogą wręcz przyczynić się do jej nasilenia.

Opcją dla pacjentów, u których wystąpiło 3 lub 4 stadium choroby jest prawie wyłącznie operacja chirurgiczna. Obecnie istnieją różne metody usuwania żylaków odbytu, z których znaczna większość przeprowadzana jest przy użyciu tradycyjnych narzędzi. Niestety, sprawia to, że operacja taka jest dla pacjenta bardzo bolesna i sprawia mu dużo cierpienia. Również rokowania nie są idealne, zdarzają się częste nawroty choroby.

Jedną z najpopularniejszych operacji jest zabieg przeprowadzany metodą Milligana – Morgana, który polega na „odszukaniu specjalną sondą ultrasonograficzną naczyń doprowadzających krew do guzków krwawniczych i ich podkłucie” (cyt. Wikipedia). Jest to bezbolesna metoda i o największej skuteczności, jednak mało dostępna ze względu na wysoką cenę.

Laserowe usuwanie hemoroidów

Inną możliwością jest przeprowadzenie zabiegu laserowego usuwania hemoroidów.
Generalnie można przyjąć podział:

  • zabiegi tradycyjne, czyli wycięcie hemoroidów pod narkozą, zabieg, który wymaga hospitalizacji pacjenta i wygospodarowania czasu na rekonwalescencję
  • zabiegi laserowe, czyli metoda, która jest szybka i skuteczna

Laserowe usuwanie hemoroidów to zabieg, który polega na zaciśnięciu wokół żylaka specjalnej opaski – gumki (metoda obrączkowa). Tak przygotowany żylak zostaje poddany naświetlaniu światłem podczerwieni, które całkowicie go wysusza poprzez zamknięcie naczynia, doprowadzającego do niego krew. Zabieg trwa ok. 10 minut i jest całkowicie bezbolesny. Po zabiegu pacjent może wrócić od razu do domu, a wysuszony guzek sam odpadnie w ciągu kilku dni. Metoda ta jest o tyle skuteczna, że ponad 90% leczonych nią osób nie zanotowało żadnych dalszych dolegliwości czy nawrotu choroby. Dodatkową korzyścią jest fakt, że zabieg laserowy oszczędza pacjentom bólu, stresu i czasu związanego z długą hospitalizacją.

U pacjentów, u których doszło do 2 lub 3 stopnia zaawansowania można przeprowadzić zabieg zamknięcia tętniczek hemoroidalnych kierowany Dopplerem. Polega on na laserowej koagulacji odgałęzień tętnicy odbytniczej i obkurczeniu części śluzówki i tkanek jej otaczających. Powoduje to wycofanie się guzków krwawniczych w ciągu kilku dni w wyniku zmienionego przepływu tętniczo-żylnego.

Laserowe usuwanie hemoroidów 2

Laserowe usuwanie hemoroidów – przed zabiegiem

Przed przeprowadzeniem zabiegu należy wykonać badanie metodą dopplerowską, które pozwala na określenie pozycji naczyń krwionośnych. Sondę wprowadza się przez kanał roboczy proktoskopu. Po uzyskaniu sygnału dopplerowskiego, na miejsce sondy wprowadza się uchwyt światłowodu, który aplikuje światło lasera w każde z podśluzówkowych odgałęzień. Dzięki temu, że obszar ten jest całkowicie nieczuły na ból, zabieg też pozostaje bezbolesny, co pozwala zaoszczędzić pacjentowi cierpień. Podanie światła lasera powoduje, że hemoroidy się kurczą, a śluzówka przykleja się do leżących pod spodem tkanek w wyniku procesu rekonstrukcji tkanki łącznej, co jest swoistym zabezpieczeniem przed ponownym wypadaniem żylaków.

Laserowa plastyka hemoroidów to zabieg, który znacznie wygrywa w wyścigu z konwencjonalnymi zabiegami chirurgicznymi, jeśli chodzi o natychmiastowe usunięcie poduszek hemoroidalnych, niezależnie od ich ilości, zarówno jeśli chodzi o ból odczuwalny po zabiegu jak i czas rekonwalescencji. Przeprowadza się go u pacjentów z hemoroidami w 3 i 4 stopniu zaawansowania. Właściwości lasera (możliwość precyzyjnego cięcia dzięki skupionej wiązce światła) sprawiają, że przu użyciu odpowiedniego znieczulenia można usunąć guzki, nie uszkadzając przy tym śluzówki ani tkanki mięśniowej zwieracza. Laser to doskonały sposób, aby przywrócić naturalną strukturę anatomiczną okolic odbytu.

Zabieg laserowego usuwania hemoroidów ma przewagę nad innymi metodami chociażby dlatego, że nie wymaga stosowania żadnych materiałów i nie jest obarczony ryzykiem występowania zwężeń. Proces leczenia jest szybki i pacjenci mogą wrócić do normalnej aktywności już po niedługim czasie, nieodczuwając bólu pooperacyjnego. Zaletą jest fakt, że zabieg laserowy nie wymaga cięcia ani szycia, światło lasera jest na tyle precyzyjne, że przeprowadzający zabieg ma pełną kontrolę nad efektem tkankowym.

Laserowe usuwanie hemoroidów 3

1 komentarz

Dodaj komentarz