Laserowe usuwanie haluksów

Haluksy zwane także palcami koślawymi są schorzeniem występującym głównie u kobiet. Jest to płasko-koślawe zniekształcenie stopy  i wcale nie jest prawdą, że powstaje ono w wyniku noszenia obuwia zbyt ciasnego, na wysokim obcasie lub o wąskich noskach. Nieodpowiednie obuwie może spotęgować deformację, ale nigdy nie jest bezpośrednią przyczyną choroby. Wskutek ucisku obuwia może dojść do przewlekłego stanu zapalnego i wtórnego przerostu tkanki łącznej. Ta choroba w połączeniu z innymi zmianami zniekształcającymi stawy stopy może prowadzić nawet do kalectwa.

Niektóre osoby mają większe predyspozycje, aby rozwinął się u nich koślawy palec, a obuwie tylko przyspiesza rozwój zniekształcenia. Bardzo istotna jest także genetyka, ponieważ możemy otrzymać to schorzenie „w spadku” (94% wszystkich przypadków). Czynnikami, które mogą spowodować rozwój choroby są także otyłość i stojący tryb życia. Przypadłość w większym stopniu dotyka kobiety, ponieważ mają one słabszy układ więzadłowo-torebkowy stóp. Grupą szczególnie zagrożonych kobiet są baletnice, ponieważ występują u nich silne obciążenia stóp.

Zniekształcona stopa zmienia swoją biomechanikę. Ciężar ciała jest nierównomiernie rozłożony, a duży palec nie jest punktem podparcia w czasie chodzenia co staje się powodem pogorszenia wytrzymałości struktur stabilizujących nogę. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do zapalenia torebki stawowej stawu śródstopno-palcowego palucha, obrzęku. Może wystąpić również przerost nasady dalszej pierwszej kości śródstopia.

Usuwanie haluksów 2

Laserowe usuwanie haluksów

Przed operacją należy stosować inne metody leczenia haluksów np. noszenie wkładek ortopedycznych lub umieszczenie specjalnych wkładów silikonowych pomiędzy paluch, a drugi palec. Jednak takie metody nie pozwolą na zmniejszenie dolegliwości lecz mogą jedynie uśmierzyć ból. Zaleca się także stosowanie wielu ćwiczeń tj. chodzenie na palcach czy zbieranie kocyka lub innych przedmiotów palcami.  Należy uważać także na wagę ciała oraz dbać o kręgosłup.

Laserowe usuwanie haluksów jest zabiegiem mało popularnym, ponieważ wiąże się z ryzykiem. Wiele osób uważa, że nie ma skutecznego zabiegu i leczenia, który likwidowałby deformację stopy. Haluksy mogą czasami wracać po operacji. Ludzka stopa jest dosyć skomplikowana i każde ingerowanie w nią może być groźne. Jednak wiele osób jest zadowolonych z zabiegu i po niedługim czasie mogły one cieszyć się bezbolesnym chodem czy noszeniem obuwia odkrywającego stopę.

Dodaj komentarz