Laserowe usuwanie grudek perlistych

Laserowe usuwanie grudek perlistych

Grudki perliste to małe, okrągłe lub lekko wydłużone wypustki występujące głównie na koronie żołędzi prącia i w rowku zażołędnym. Ich kolor może być biały lub cielisty. Pojawiają się one u ok. 10 – 20% dorosłych mężczyzn w okresie dojrzewania. Większość chce się ich pozbyć ze względu na niewystarczającą ilość informacji na ten temat. Grudki perliste nie mają charakteru chorobowego, nie są zaraźliwe, nie mają nic wspólnego z chorobami wenerycznymi ani z nowotworami. Nie wolno podejmować próby ich zdrapania, ponieważ może to powodować krwawienie i infekcje. Ich usunięcie konieczne jest tylko wtedy, gdy zachodzi podejrzenie, że mogą to być kłykciny wirusowe. W innych przypadkach nie ma takiej potrzeby. Do najczęstszych powodów usuwania grudek należy jednak chęć poprawienia wyglądu penisa, zwłaszcza we wzwodzie, kiedy grudki mogą się powiększać. Dla większości mężczyzn jest to wstydliwy defekt kosmetyczny, który w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do znacznego obniżenia aktywności seksualnej.

Grudki perliste nie są wynikiem niedomycia, ale ich obecność wymaga specjalnego traktowania. W rowku zażołędnym i między grudkami gromadzą się resztki moczu i mastka – biaława wydzielina o specyficznym zapachu. Niewłaściwa higiena tego miejsca może doprowadzić do powstania stanu zapalnego, a nawet do zwężenia napletka.

Jak wyglądają grudki perliste?

Usuwanie grudek perlistych 2Usuwanie grudek perlistych 3

Metody usuwania grudek perlistych:

 • elektrokoagulacja – wypalanie prądem
 • krioterapia – wymrażanie
 • stosowanie maści
 • fotokoagulacja – usuwanie za pomocą lasera

Najlepsze efekty osiąga się za pomocą lasera CO2, ponieważ pozostałe metody mogą nie być w 100% skuteczne i przeważnie zostawiają blizny.

Przebieg zabiegu

Ten rutynowy zabieg zostaje przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym. Najczęściej wykonywane są 3 zastrzyki. Końcówka lasera o kształcie pióra zostaje przyłożona do grudki, która zostaje bezkrwawo odparowana. Narośle usuwane są punkt po punkcie, a zdrowa tkanka zostaje nietknięta. Na skórze zostają płaskie strupki, które goją się po ok. 10 dniach i nie powodują szczególnego dyskomfortu. Zabieg jest bardzo precyzyjny i ma działanie powierzchowne. Nie ma więc najmniejszego ryzyka zmniejszenia potencji.

Po usunięciu grudek zaleca się zaniechanie wszelkich aktywności seksualnych przez przynajmniej jedną dobę. W czasie stosunku płciowego, do czasu pełnego wygojenia się strupków, konieczne jest stosowanie prezerwatywy.

Jak odróżnić grudki perliste od kłykcin kończystych?

Grudki perliste występują tylko w koronie żołędzi i mają charakterystyczny kolor – białawy, cielisty lub lekko perlisty i nie są bolesne. Natomiast kłykciny kończyste mają postać białawych lub różowych grudek lub krzaczków. Mogą rosnąć zarówno na błonie śluzowej penisa i napletka, jak i na skórze penisa, moszny, wzgórka łonowego i pachwin.

Kłykciny kończyste wymagają usunięcia i ważne jest to, by je odróżniać. Grudki perliste są łatwe do rozpoznania i przeważnie nie ma konieczności pokazywać ich lekarzowi. Taka konieczność zachodzi wtedy, gdy ich wygląd lub rozmieszczenie odchodzi od standardowego.

15 komentarzy

  1. Witamy serdecznie!

   Niestety nie jesteśmy w stanie dokładnie określić ceny takiego zabiegu, gdyż w każdym gabinecie może być ona inna. Na podstawie komercyjnego cennika możemy powiedzieć, że cena takiego zabiegu to ok. 500 zł, ale niewykluczone, że znajdzie Pan dużo tańszą ofertę. Odpowiadając na Pańskie drugie pytanie: tak, efekty są trwałe.

   Pozdrawiamy,
   Załoga LaseroweZabiegi.pl

  1. Witamy serdecznie!

   Jeżeli lekarz odradza Panu usunięcie, to lepiej go posłuchać. Grudki perliste nie są żadną chorobą, więc ich obecność nie powinna w niczym przeszkadzać. Znajdują się w bardzo wrażliwym miejscu i jeśli osoba przeprowadzająca zabieg zrobi coś nie tak, faktycznie może Pan mieć później jakiś problem. Jeżeli jednak bardzo zależy Panu na ich usunięciu, warto przejrzeć opinie o zabiegu i o samych lekarzach, którzy je wykonywali, by dokonać dobrego wyboru i później nie żałować.

   Pozdrawiamy,
   Załoga LaseroweZabiegi.pl

  1. Szanowny Panie, niestety w chwili obecnej nie dysponujemy takimi informacjami. Nasza baza gabinetów dopiero się rozwija. W niedalekiej przyszłości na pewno znajdzie Pan u nas odpowiedni gabinet, prosimy o cierpliwość oraz ponowne odwiedzenie naszej strony za jakiś czas.

   Pozdrawiamy,
   Załoga LaseroweZabiegi.pl

 1. Dzień dobry,czy w Łodzi mógł bym wykonac zabieg laserowy by usunac grodki perliste, lub w Warszawie,moze bym dowiedzial sie od was gdzie moge je zlikwidiwac? moze wy wykonujecie? Jakie sa ceny usowania tego,wiem ze Wroclaw CTL,sie reklamuje ale zabieg wynosi 800zl jadac tam i placic za drode w ta i spowrotem to troche kosztuje moze sa jakies gabinety co nie sa takie drogie, miedzy Łodzia a Warszawa
  Dziekuje bardzo
  Pozdrawiam serdecznie

 2. Witam,

  Dermatolog ostatnio zdiagnozował kłykciny u mnie i przepisał Condyline, ale od tego mogą wystąpić zaczerwienienia i nie jestem przekonany czy akurat pod napletkiem mądre jest coś takiego stosować. możecie mi coś poradzić??

  1. Witamy,
   Jeśli dermatolog zdiagnozował u Pana tę przypadłość to prawdopodobnie wiedział co robi przepisując Panu ten lek. Najlepiej byłoby więc skonsultować z nim ten problem. Niestety, nie jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie i nie wypada nam podejmować decyzji w kwestiach medycznych.
   Pozdrawiamy serdecznie,
   Załoga LaseroweZabiegi.pl

Dodaj komentarz