Laserowe usuwanie blizn

Blizny to wytwory skóry, które powstają jako odpowiedź organizmu na zranienie naskórka. Powstająca w okresie gojenia się rany tkanka łączna zastępuje uszkodzoną tkankę skóry. Tworzenie się blizn to naturalny proces gojenia, w którym uszkodzona skóra właściwa jest zastępowana przez nową, dobrze ukrwioną tkankę, z licznymi, najpierw przypadkowo, a później schematycznie ułożonymi włóknami kolagenu. Większość blizn znika z upływem czasu, zależnym od wielkości i grubości blizny. Czasami zdarza się, że blizny narastają nieprawidłowo, są twarde, zgrubiałe i czerwone. Oprócz tego, że stanowią problem estetyczny, może się zdarzać, że będą powodować przykurcze, wywoływać ból i swędzenie. Oprócz zwykłych blizn, mogą powstawać również blizny potrądzikowe, czyli jak nazwa sama wskazuje, są następstwem nieleczonego lub nieprawidłowo leczonego trądziku. Przyjmują one różne formy: od przebarwień do wklęsłych bądź wypukłych blizn.

Czynniki, które mają wpływ na wygląd blizn:

  • wiek (blizny goją się lepiej u dzieci niż u osób dorosłych);
  • kształt blizny;
  • rodzaj szwu;
  • długość, ilość szwów, krwawienie, ucisk;
  • wykonanie cięć w liniach minimalnego napięcia naskórka;
  • lokalizacja blizny (broda, mostek, ramiona i górna część pleców to obszary zwiększonego ryzyka).

Istnieje wiele metod usuwania blizn. Mogą być to m. in. techniki chirurgiczne, czyli np. wycięcie blizny i wszycie w jej miejsce przeszczepu skóry w celu uzyskania gładkiej, równej blizny, z punktu widzenia estetyki lepszej od poprzedniej, stosowanie różnego rodzaju maści i wyciągów mających na celu zmniejszenie blizny.

Dotychczas w leczeniu blizn najczęściej stosowano zabiegi eksfoliacji kwasami (gł. TCA), mikrodermabrazję oraz dermabrazję mechaniczną lub laserową (laser YAG:Er lub CO2). Wiele z tych metod nie spełniało jednak oczekiwań pacjentów, a niektóre zabiegi (głębokie złuszczania, dermabrazje) wiązały się z długotrwałym procesem gojenia i wyłączeniem z życia społecznego.

Laserowe usuwanie blizn 2

Laserowe usuwanie blizn

Każda blizna to trwała zmiana naskórka i nie ma możliwości jej trwałego usunięcia, jednak nowoczesne metody laserowe pozwalają w ogromnym stopniu poprawić wygląd nawet najgorszych blizn i uzyskać naprawdę zadowalające wyniki estetyczne.

Skuteczną i mało inwazyjną metodą usuwania blizn jest laseroterapia. Zabieg ma na celu usunięcie blizn, wygładzenie powierzchni skóry, usunięcie przebarwień oraz poprawę kolorytu skóry. Zabieg wywołuje naturalne procesy odnawiania skóry i stymuluje wzrost nowych komórek oraz produkcję kolagenu. Duże znaczenie ma wiek blizny – generalna zasada jest taka, że im blizna jest młodsza, tym lepsze efekty można osiągnąć. A na pewno najlepsze wtedy, kiedy podejmie się odpowiednie zabiegi już w czasie gojenia się rany.

Obecnie najskuteczniejszą i najmniej inwazyjną metodą leczenia i usuwania blizn jest metoda frakcjonowanej fototermolizy z wykorzystaniem lasera Fraxel. Mechanizm jego działania polega na tworzeniu w skórze bardzo dużej ilości mikroskopijnych, ale głębokich rowków, które pobudzają skórę do produkcji kolagenu i wypełniania ich nią, co w efekcie wygładza powierzchnię skóry. Do terapii laserem Fraxel kwalifikują się wszystkie blizny zanikowe (wklęsłe), nie można za to naświetlać blizn przerosłych (wypukłych).

Jednorazowo w trakcie zabiegu możemy poddać naświetlaniu ok. 20-25% powierzchni chorej skóry. Aby zatem efekt zabiegu był pełny należy wykonać 4-6 zabiegów w odstępie ok. 1 miesiąca. Nie wolno naświetlać skóry, jeśli proces trądzikowy nadal trwa, a ilość wykwitów ropnych jest znacząca. Najpierw trzeba zastosować leczenie farmakologiczne przed zabiegiem laserowym. Jeśli podczas leczenia stosowano izotretinoinę, przed zabiegiem z użyciem lasera Fraxel trzeba odczekać co najmniej 3 miesiące.

Dodaj komentarz