Laserowe obkurczanie torebki stawu barkowego

Laserowe obkurczanie torebki stawu barkowego

Uszkodzenie torebki stawu barkowego bywa częstym urazem wśród sportowców. Szczególnie osoby uprawiające sporty siłowe wiedzą czym grozi taka kontuzja. Nie ma właściwie żadnego ćwiczenia, w którym nie brałby udziału mięsień barku. Laserowe obkurczanie torebki stawu barkowego to zabieg, który zmniejsza torebkę stawową i wzmacnia tkankę łączną. Pierwsze badania na temat kurczenia się kolagenu pod wpływem ciepła przy użyciu laserów pojawiły się już w latach 80-tych, lecz były one mało solidne. Aktualnie ciągle bada się zastosowanie i konsekwencje tej techniki leczenia.

Pływacy, kulturyści, ciężarowcy i osoby, które wykonują ruchy i wyrzuty nad głową – to oni są najbardziej narażeni na dolegliwości stawu barkowego. Więzadła bardzo często rozluźniają się wskutek intensywnego uprawiania sportu. Przed samym zabiegiem laserowym stosuje się fizykoterapię, która ma za zadanie wzmocnić pas rotacyjny barku i mięśnie stabilizujące łopatkę. Oczywiście takie leczenie jest często niewystarczające. Wprowadzenie artroskopu bywa mało skuteczne, ponieważ nie jest on w stanie dotrzeć do wszystkich struktur i możliwe jest wystąpienie nawrotów. Operacje chirurgiczne bywają bardzo trudne w przebiegu, a rehabilitacja ciężka i długotrwała. Ponadto operacja z użyciem skalpela prowadzić może do ograniczenia czynności stawu. Operacja bezinwazyjna powoduje, że pacjenci szybciej dochodzą do siebie po operacji. Zabieg obkurczania laserem można także przeprowadzać na kostkach i kolanach.

LACS (Laser Assisted Capsular Shift) to zabieg wykonywany na niestabilnym stawie barkowym. Wykorzystywane są cieplne właściwości lasera do obkurczenia torebki stawowej. Światło lasera stosowane niegdyś do cięcia tkanek jest dziś wykorzystywane także do ich pomniejszania. Dzieje się tak dzięki użyciu wiązki światła o niskiej energii i małej częstotliwości przez krótki czas. Doświadczony lekarz przy użyciu lasera przeprowadzi zabieg bardzo precyzyjnie, ponieważ wiązka światła zapewnia dobry dostęp do małych przestrzeni stawowych. Zabieg ten jest właściwie bezinwazyjny, ponieważ laser zostaje wprowadzony do stawu poprzez małe dziurki, jak w artroskopii.

Obkurczanie torebki stawu barkowego 2

W szpitalach stosuje się głównie laser o częstotliwości radiowej. Stosowane są także lasery Ho: YAG (Holmium: yttrium-aluminium-gamet) jednak znacznie rzadziej, ponieważ są dosyć kosztowne.

Zabieg można porównać do obróbki termicznej mięsa. Pod wpływem ciepła (np. pieczenie lub smażenie) mięso ogrzewa się i staje się mniejsze. Jednak trzeba bardzo uważać, ponieważ mięso można przypalić. Dokładnie tak samo jest z obkurczaniem torebki stawowej. W więzadłach, ścięgnach oraz torebkach stawowych głównym składnikiem jest kolagen. Jest on bardzo podatny na kurczenie się pod wpływem ciepła. Tkanka pochłania energię wiązki lasera i przekształca ją na energię cieplną wskutek czego temperatura wewnątrz tkanki podnosi się i zaczyna się ona kurczyć. Mniejsze termiczne uszkodzenia tkanki powinny zregenerować się same. Kurczenie kolagenu zależne jest od czasu i temperatury jakiej zostaje poddane. Nieumiejętny zabieg może okazać się nieskuteczny lub co gorsza może przynieść nam więcej strat niż pożytku.

Obecnie ciągle badane są możliwe powikłania jakie mogą wystąpić po zabiegu. Jednak większość występujących powikłań wiąże się z nieumiejętnym posługiwaniem laserem. Niekompetencja chirurga może spowodować trwałe uszkodzenie lub nawet spalenie tkanki. Chirurg musi uważnie obserwować obkurczany obszar, ponieważ laser Ho: YAG nie posiada mechanizmu sprzężenia zwrotnego dzięki któremu lekarz mógłby określić wielkość ekspozycji na ciepło czy temperaturę tkanki. Nie jest mierzona ilość energii pobranej przez tkankę, lecz ilość energii wyemitowanej przez laser, więc lekarz zmuszony jest przerwać zabieg kiedy uzna to za konieczność.

Ta metoda leczenia jest stosunkowo młoda i nie ma jeszcze wieloletnich obserwacji mówiących o efektach ubocznych zabiegu. Badaniami zostają objęci wszyscy Ci, którzy obecnie decydują się na ten zabieg. Laserowe obkurczanie torebki stawu barkowego to metoda innowacyjna, lecz znajdująca się na etapie eksperymentu. Na pewno wymaga ona jeszcze dopracowania, aby nie wiązała się ze zbyt dużym ryzykiem.

Dodaj komentarz