Laserowe naprawianie odwarstwionej siatkówki

Siatkówka jest światłoczułą warstwą wyścielającą gałkę oczną. Składa się ona z kilku warstw komórek. To właśnie w niej energia świetlna zamieniana jest na impuls elektryczny. W związku z tym bez siatkówki widzenie jest niemożliwe. Odwarstwienie siatkówki jest jedną z najczęściej występujących chorób oczu, która powoduje upośledzenie wzroku i może prowadzić do ślepoty. Lekarze porównują ją do zawału serca, ponieważ  jest tak samo zdradliwym i niebezpiecznym schorzeniem. Najczęściej rozwija się bezobjawowo.W łagodnych przypadkach możemy zdecydować się na laserowe naprawianie odwarstwionej siatkówki.

Występuje kilka rodzajów uszkodzeń siatkówki:

  • odwarstwienie siatkówki z przedarciem
  • rozwarstwienie siatkówki i torbiele siatkówki
  • odwarstwienie siatkówki surowicze
  • przedarcie siatkówki bez odwarstwienia
  • tradycyjne odwarstwienie siatkówki
  • inne postaci odwarstwienia siatkówki

Jednak są pewne zjawiska, które mogą wystąpić i tym samym zasygnalizować nam, że z siatkówką dzieje się coś niedobrego. Najczęściej pojawiające się objawy to:

  • czarne, latające przed oczami „muszki”
  • kropki lub farfocle

Powyższe oznaki świadczą o tym, że najprawdopodobniej w siatkówce powstała wyrwa i pękło naczynko. Lekceważenie tych objawów, może doprowadzić w rezultacie do odklejenia się siatkówki, gdyż „wyrwa” z czasem będzie się powiększać i wraz z krwią zacznie się przesączać płyn wypełniający wnętrze oka – im większe uszkodzenie, tym szybciej płyn przecieka pod siatkówkę.

Oznakami odklejenia siatkówki są:

  • błyski pojawiające się w dzień i w nocy
  • nagłe utraty wzroku obejmujące jedną stronę oka

W przypadku zdiagnozowania odwarstwienia siatkówki należy podjąć odpowiednie kroki. Najlepiej szybko ustalić termin zabiegu, gdyż w przeciwnym razie siatkówka tracąc kontakt z naczyniami krwionośnymi, ulegnie wysuszeniu i przybierze postać, którą można porównać do odklejonej tapety. Czas odgrywa w tym przypadku ogromne znaczenie, ponieważ przy wczesnym wykryciu istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo odzyskania całkowitej ostrości widzenia.

Kto jest na to narażony?

Szczególnie narażone na ryzyko odwarstwienia się siatkówki są osoby cierpiące na krótkowzroczność. W ich przypadku do odwarstwienia może doprowadzić nawet niewielki wysiłek fizyczny, np. dźwiganie większych zakupów. Jednak wiek także odgrywa dużą rolę, ponieważ po 50. roku życia zmienia się struktura siatkówki oraz ciała szklistego. Jeśli łączące je włókna są nie dość elastyczne, to może dojść do ich rozciągnięcia się i w efekcie do oderwania siatkówki. Do grupy ryzyka należą też osoby z upośledzonym układem krążenia, atopowym zapaleniem skóry oraz osoby, które urodziły się jako wcześniaki.

Laserowe naprawianie odwarstwionej siatkówki

Jedną z bezpieczniejszych metod leczenia odwarstwionej siatkówki jest zabieg laserowy, który jednak stosuje się tylko w przypadku niewielkich odwarstwień i przedarć. W innym przypadku koniecznie jest poddanie się operacji chirurgicznej. W przypadku zabiegu laserowego, promień lasera powoduje zbliznowacenia, które zapobiegają dalszemu postępowi choroby. Jednym słowem blizny te sklejają odklejone warstwy i brzegi przetarć. Taki zabieg powinien raz na zawsze zlikwidować ryzyko ponownego odwarstwienia.

Dodaj komentarz