Laserowe nacięcie błony dziewiczej

Błona dziewicza to cienki fałd błony śluzowej u wejścia do pochwy o pierścieniowatym kształcie. Zamyka ona częściowo wejście do pochwy i może działać jak bariera, aż do momentu przerwania w skutek wywieranego na nią mechanicznego ucisku. U większości kobiet zostaje ona nie naruszona do pierwszego stosunku płciowego. Jednak może zdarzyć się inaczej i błona mimo wszystko znajduje się nadal w ciele kobiety.

Pogrubiona czy zarośnięta błona dziewicza jest schorzeniem, które występuje dosyć rzadko u kobiet. Takie typy błon są wadami wrodzonymi żeńskich narządów płciowych. Nadmiernie pogrubione i usztywnione właściwie całkowicie wykluczają z prowadzenia aktywnego życia seksualnego. Zarośnięta błona dziewicza jest także przyczyną pierwotnego braku miesiączki i dolegliwości bólowych w podbrzuszu. Z pomocą dla nieszczęśliwych kobiet przychodzi hymenotomia, czyli laserowe nacięcie błony dziewiczej.

Laserowe nacięcie błony dziewiczej

Jest to zabieg polegający na nacięciu zbyt grubej i niepodatnej błony dziewiczej, która utrudnia pełną inicjację seksualną kobiety. Wykonywany jest on w znieczuleniu miejscowym i trwa 10-20 minut. Często same nacięcie nie wystarcza, aby zabieg był w pełni udany. Dodatkowo  wycięty zostaje kawałek fałdu błony. Zabieg hymenotomii często uzupełniany jest hymenoplastyką. Hymenoplastyka polega  na odtworzeniu błony dziewiczej na kształt prawidłowej, która podczas stosunku zdefloruje.

Przed zabiegiem należy udać się na wizytę konsultacyjną i wykonać następujące badania:

  • grupa krwi
  • morfologia
  • badanie ogólne moczu
  • koagulogram – APTT, INR, PT
  • EKG (w przypadku gdy kobieta przekroczyła 40 rok życia)
  • antygen HBS
  • elektrolity
  • poziom cukru

Bardzo ważne to przestrzegać zalecenia. Co najmniej na 2 tygodnie przed zabiegiem nie wolno przyjmować aspiryny i jej leków pochodnych (np. Acard), witaminy E oraz leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych. Dzięki temu uniknie się intensywnego krwawienia podczas operacji. Oprócz tego należy ograniczyć palenie do 3-4 papierosów dziennie na 3 dni przed operacją. Przed zabiegiem należy poinformować lekarza o przebytych infekcjach, które miały miejsce w okresie 2 tygodni przed planowanym zabiegiem. Przez 6 godzin przed zabiegiem należy wstrzymać się od pokarmów i płynów.

Po zabiegu (w zależności od stanu) kobieta zostaje wypisana. Po siedmiu dniach należy udać się na wizytę kontrolną. Należy przestrzegać zalecenia pooperacyjne, ponieważ są one kluczowe w szybkiej rekonwalescencji i mocno wpływają na efekt końcowy. Do całkowitej aktywności seksualnej pacjentka dochodzi po 1-2 miesiącach.

Nacięcie błony poleca się także kobietom, które nie rozpoczęły jeszcze życia płciowego ze względu na ból jaki może im towarzyszyć przy rozerwaniu błony dziewiczej. Dzięki zabiegowi hymenotomii kobiety mogą cieszyć się urokami miłości.

Dodaj komentarz