Laserowe leczenie zwyrodnienia plamki żółtej

Zwyrodnienie plamki żółtej to schorzenie, które najczęściej dolega ludziom starszym. Szacuje się, że na świecie po roku 2020 ok. 7,5 mln ludzi może przez nie stracić wzrok. Nowa laserowa metoda leczenia zwyrodnienia plamki żółtej pomaga przywrócić poprawne widzenie u osób dotkniętych tym schorzeniem. Zwyrodnienie plamki żółtej zwane także AMD jest najczęstszą przyczyną ślepoty po 65 roku życia. Możemy zastosować laserowe leczenie zwyrodnienia plamki żółtej, aby pozbyć się tego schorzenia.

AMD (Age-related Macular Degeneration) to przewlekła, postępująca choroba oczu, występująca u osób po 50 roku życia. Częstość występowania wzrasta wraz z wiekiem. U podstawy tego schorzenia leżą zmiany, jakie zachodzą w tętnicach odżywiających siatkówkę. Dochodzi tu do zmian w ich ścianie, co skutkuje gorszym odżywieniem siatkówki, a w rezultacie pogorszeniem widzenia centralnego.

Wyróżnia się dwa typy AMD:

  • AMD tzw. mokre, wilgotne (związane z powstawaniem nowych naczyń krwionośnych)
  • AMD suche (niemające związku z powstawaniem nowych naczyń krwionośnych)

Ciężkie upośledzenia wzroku związane są z formą mokrą. Występują one rzadziej, bo w około 20% przypadków. Tworzące się naczynia krwionośne narastają w poprzek środkowej części siatkówki, którą jest właśnie plamka żółta. Przesączające płyn naczynia powodują bliznowacenie tkanki oraz zniszczenie widzenia centralnego nawet w ciągu kilku miesięcy. Przez to nie jesteśmy w stanie czytać, prowadzić samochodu i rozpoznawać twarzy. AMD suche jest bardziej powszechne, prowadzi do stopniowej utraty wzroku, która jest powolniejsza niż w tzw. AMD mokrym. W obrębie siatkówki występują druzy małe i żółtawe złogi.

Zwyrodnienie plamki żółtej 2

Objawy choroby:

  • zniekształcone widzenie linii prostych
  • trudności czytania lub wykonywania zadań, które wymagają dostrzegania szczegółów
  • problemy z widzeniem centralnym (środka obrazu)
  • zniekształcenie linii prostych, krawędzi oglądanych przedmiotów (mogą się wydawać faliste, giętkie)
  • trudności w rozróżnianiu kolorów

Przyczyną choroby jest głównie podeszły wiek. Innymi czynnikami ryzyka są: płeć (kobiety są narażone bardziej na chorobę), rasa biała, przypadki AMD w rodzinie, schorzenia układu sercowo-naczyniowego (np. nadciśnienie tętnicze), palenie papierosów, wieloletnie narażenie na intensywne światło oraz niedobór przeciwutleniaczy tj. witamina C i E, betakaroten czy selen.

Badania wykazały, że istnieje zależność pomiędzy sposobem odżywiania się, a rozwojem zwyrodnienia plamki żółtej. U osób u których dieta obfita jest w owoce i warzywa (zwłaszcza zielone warzywa liściaste) występowanie tejże choroby występuje znacznie rzadziej. Warto indywidualnie przeprowadzić badania, które wykazałyby czy stosowanie suplementów żywnościowych zastopuje rozwój choroby.

Zwyrodnienie plamki żółtej 3

Laserowe leczenie zwyrodnienia plamki żółtej

Laserowe leczenie zwyrodnienia plamki żółtej polega on na dożylnemu podaniu związku pochłaniającego światło zwanego fotouczulaczem (Visudyne). Następnie wiązka lasera o małej mocy jest kierowana na wrastające w siatkówkę nowe naczynia krwionośne. Promieniowanie lasera oddziałuje na fotouczulacz, który produkuje wolne rodniki niszczące nieprawidłowe naczynia nie uszkadzając przy tym okolicznych rejonów siatkówki.

Operacja laserem jest krótka i trwa ok. 20 minut. Sam zabieg powoduje bardziej zatrzymanie rozwoju choroby niż jej wyleczenie. Warto więc zgłosić się do lekarza w początkowym stadium choroby. Zabieg nie daje więc pewności usunięcia z naszego widzenia plamki. Po użyciu lasera na siatkówce mogą wystąpić minimalne blizny, które przez krótki okres po zabiegu mogą wywoływać lekki ból.

Po zabiegu zaleca się przez kilka dni unikać kontaktu z bardzo jasnym światłem. Skuteczność zabiegu ocenia się na podstawie badania ostrości wzroku, kontrastowości obrazów i wyniku angiografii fluoresceinowej. Kontrola lekarska przeprowadzana jest co trzy miesiące i w wyniku stwierdzenia obecności przecieku należy powtórzyć operację. Wadą zabiegu jest koszt jednorazowego zabiegu (ok. 6 tys. złotych), który trzeba powtórzyć kilkakrotnie. Warto dodać, że nie każda osoba z AMD może być poddana laserowej metodzie. Terapia może być także stosowana zapobiegawczo u osób, u których w rodzinie występowało zwyrodnienie plamki żółtej.

Dodaj komentarz