Laserowe leczenie zwężenia krtani i tchawicy

Tracheotomia, intubacja, naświetlenia, to jedne z najczęstszych przyczyn, występowania zwężeń krtaniowo – tchawicznych. Leczenie tego schorzenia jest bardzo trudne i niekiedy związane z wieloma powikłaniami. Z jakich obecnie metod korzysta się w celu leczenia tego schorzenia? Z jakich dostępnych narzędzi korzystają obecnie specjaliści? Jedną z metod jest laserowe leczenie zwężenia krtani.

Laserowe leczenie zwężenia krtani

Na dzień dzisiejszy stosuje się mechaniczne poszerzanie zwężenia przy pomocy endoskopu. Metoda ta jest powszechnie dostępna i praktykowana. Jednak coraz częściej, specjaliści decydują się laserowe leczenie zwężenia krtani i tchawicy za pomocą lasera CO2. Pozwala on precyzyjnie usunąć części narządu, nie powodując efektu bliznowacenia. Ryzyko, jakie ponosi pacjent decydujący się na ten zabieg, związane jest z niewielkim uszkodzeniem zdrowych tkanek, sąsiadujących z polem operacyjnym.

Przeciwwskazanie do podjęcia zabiegu przy pomocy lasera CO2, wyznacza wielkość zwężenia, które nie powinno przekraczać 1 cm. W nielicznych przypadkach specjaliści zaobserwowali, iż nadmierne użycie lasera w zwężaniu krtani i tchawicy powoduje trwałe uszkodzenie płytki chrząstki pierścieniowatej, dlatego wykonywanie ponownych zabiegów przy nawrotach nie jest wskazane.

Dodaj komentarz