Laserowe leczenie zrostów w nosie

Laserowe leczenie zrostów w nosie

Zrosty pojawiające się wewnątrz nosa to, w pewnym uproszczeniu, po prostu blizny, które wytwarzają się pomiędzy różnymi strukturami znajdującymi się wewnątrz nosa. Zrosty powstają między małżowinami nosowymi i przegrodą nosową, uniemożliwiając prawidłowy przepływ powietrza. Najczęstszą przyczyną powstawania zrostów w nosie są urazy połączone z uszkodzeniami śluzówki, np. pobicie, wypadek. Może to być także związane z wcześniej przebytym wewnątrz-nosowym zabiegiem laryngologicznym, np. operacje polipów, zatok, skrzywionej przegrody. Z reguły powikłania takie powodują klasyczne zabiegi laryngologiczne, w których dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej nosa lub też po których istnieje konieczność włożenia do nosa tamponady.

Napięcia wytwarzane przez zrost są duże, przez co wskutek stałego naciągania może nastąpić skrzywienie przegrody nosowej. Natomiast zrost blokujący ujścia zatok przynosowych może z kolei powodować powstawanie ich stanów zapalnych, czego efektem mogą być polipy nosa, innymi słowy błędne koło.

Leczenie zrostów nosa nie jest zadaniem prostym, operacja klasyczna polega na przecięciu zrostu nożycami chirurgicznymi, jednak podczas zabiegu występuje duże krwawienie, więc koniecznym jest założenie tamponady. Dużo lepszym wyjściem jest zastosowanie zabiegu laserowego, który polega również na przecięciu zrostu, jednak nie wymaga zakładania tamponady, można zastosować tutaj specjalny opatrunek żelowy, który po jakimś czasie sam się rozpuści. Zabieg laserowego usuwania zrostów w nosie jest dużo bardziej komfortowy dla pacjenta, bezpieczniejszy oraz skraca czas gojenia rany, jest też wykonywany szybciej. Jeśli więc chcemy uniknąć błędnego koła, najlepszym wyjściem jest laserowe usuwanie zrostów, polipów, skrzywień przegrody itp.

2 komentarze

  1. Witamy!
   Wydaje się, że najlepszym wyjściem byłaby konsultacja z lekarzem prowadzącym, który przedstawiłby Pani wszelkie za i przeciw obu tych metod. Tylko on dysponuje kompetencjami i odpowiednią wiedzą, by pomóc Pani w podjęciu takiej decyzji. Proszę się jednak nie martwić, usuwanie zrostów nie jest skomplikowanym zabiegiem. Szczerze wierzymy, że wybierze Pani sposób wykonania tego zabiegu wedle swoich potrzeb.
   Pozdrawiamy,
   Załoga „Laserowych zabiegów”

Dodaj komentarz