Laserowe leczenie zeza

Laserowe leczenie zeza

Zez jest bardzo wstydliwym problemem i bywa powodem kompleksów. Nie jest on jednak tylko kłopotem estetycznym. Powoduje on ciągłe postępowanie niedowidzenia oka zezującego. Schorzenie to generuje wiele problemów w życiu codziennym. Osoby z zezem mogą mieć trudności z prowadzeniem pojazdów mechanicznych czy operowaniem maszyn i urządzeń w ruchu. Uprawianie sportu także może być poważnym problemem. Zez występuje od urodzenia lub pojawia się we wczesnym dzieciństwie. Ważne, aby zacząć leczyć go jak najszybciej.
Laserowe leczenie zeza polega na osłabieniu bądź wzmocnieniu mięśni zewnątrzgałkowych, które poruszają gałką oczną. Wzmacnianie mięśnia polega na jego skróceniu dzięki czemu staje się sztywniejszy i silniejszy. Osłabienie mięśnia uzyskujemy dzięki usunięciu jego części lub umiejscowieniu go w innym miejscu.

Zez jest wadą oczu objawiającą się osłabieniem mięśni ocznych. Osłabione mięśnie powodują zmianę kąta patrzenia jednego oka względem drugiego. Konsekwencją zeza jest zaburzenie widzenia stereoskopowego. Zeza można niwelować także za pomocą odpowiednich okularów, ćwiczeń bądź chirurgicznie.

Podział zeza ze względu na kierunek:

  • zbaczanie do wewnątrz (ezophoria)
  • na zewnątrz (exophoria)
  • ku górze (hyperphoria)
  • ku dołowi (hypophoria)

Podział zeza ze względu na odchylenie oka:

  • zbieżny (strabismus convergens esotropia)
  • rozbieżny (strabismus divergens exotropia)
  • ku górze (strabismus sursumvergens hypertropia)
  • ku dołowi (strabismus deorsum vergens hypotropia)
  • skośny (strabismus obliquus)

Laserowe leczenie zeza 2

Ze względu na występowanie wielu rodzajów zeza nie zawsze operacja laserowa będzie wskazana. Istnieje grupa osób, u których występuje tzw. zez akomodacyjny. Ten rodzaj zeza może stać się niewidoczny gdy używamy okularów korygujących. Oczywiście zeza akomodacyjnego poddaje się zabiegowi laserowemu, ale zależy to od decyzji lekarza czy istnieje taka konieczność. Laserowa korekta wzroku w zasadzie jest ostatecznością, gdy inne metody leczenia zeza zawodzą. Laserowe leczenie zeza wykonuje się u pacjentów, którzy skończyli 21 rok życia, ponieważ wtedy dochodzi do ustabilizowania się wady.

Wiele osób nie przechodzi badań kwalifikujących do zabiegu. Powodem tego może być zbyt mała wada lub fakt, że operacja nie zawsze jest w stanie polepszyć sytuację.

Dodaj komentarz