Laserowe leczenie zapalenia ucha zewnętrznego

Laserowe leczenie zapalenia ucha zewnętrznego

Ból, świąd, wyciek śluzowej lub ropnej wydzieliny z ucha, niedosłuch – mogą to być objawy zapalenia ucha zewnętrznego. Jest to bardzo popularna choroba laryngologiczna, która może przyjmować rożne postacie np. wyprysku lub wyprzenia przewodu słuchowego zewnętrznego, rzadziej małżowiny usznej. Zapalenie ucha jest spowodowane infekcją bakteryjną lub grzybiczą, która mogła wdać się poprzez uszkodzenie skóry wewnątrz ucha np. przy usuwaniu woskowiny, lub na skutek niedokładnego wytarcia uszu po kąpieli lub basenie. Choroba ta może przebiegać ostro i przewlekle. W niektórych przypadkach zapaleniu może towarzyszyć wysoka gorączka, dochodząca nawet do 40ºC. Szczególnie ostro przechodzą tę chorobę dzieci, które jako główny objaw opisują coś, co po prostu przeszkadza i zatyka ucho. Z pomocą może przyjść laserowe leczenie zapalenia ucha zewnętrznego.

Bardzo ważne jest, aby całkowicie wyleczyć zapalenie ucha, ponieważ może się to przeistoczyć  w przewlekłą dolegliwość przez powstały w trakcie choroby otwór w błonie bębenkowej. Leczenie zapalenia ucha polega głównie na przyjmowaniu antybiotyków przepisanych przez laryngologa. Przy bardzo silnym bólu dozwolone jest przyjmowanie środków przeciwbólowych. Dodatkiem do kuracji są krople do nosa, które obkurczają śluzówkę.

Innym sposobem, zwłaszcza przy dużej ilości wydzieliny z ucha, jest jej odsysanie i oczyszczanie ucha ze złuszczającego się nabłonka. Następnie do ucha wpuszczane są krople z antybiotykiem.

W przypadku chronicznego, czyli powracającego, zapalenia ucha, warto zastanowić się nad laseroterapią. Polega ona na napromieniowaniu metodą kontaktowo-skaningową zewnętrznego przewodu słuchowego. Ogólna dawka promieniowania podczas zabiegu w ostrym zapaleniu wynosi 10-15 J/cm2. Przy takim typie choroby wykonuje się od 3 do 7 zabiegów. W przypadku chronicznego zapalenia ucha dawka promieniowania wynosi 2-5 J/cm2. W tym wypadku należy wykonać 7-10 zabiegów. W ostrym zapaleniu ucha laseroterapia jest tylko metodą pomocniczą, ponieważ główny nacisk kładzie się na terapię antybakteryjną. Dzięki laseroterapii szybko mija ostry ból ucha, zmniejsza się proces zapalny, a samo zdrowienie przebiega dużo szybciej. W przypadku chronicznego bólu ucha, laseroterapia zwiększa efektywność każdego kolejnego naświetlania, każda następna sesja jest coraz krótsza, aż w końcu ryzyko ponownego zachorowania zmniejsza się do minimum.

Dodaj komentarz