Laserowe leczenie szumów usznych

Na szumy uszne stałe lub przejściowe uskarża się 15% społeczeństwa. Życie z ciągłym „dzwonieniem” w uszach jest niezwykle irytujące i bywa powodem kompleksów. Już starożytni Egipcjanie rozpoznawali tą chorobę i nazywali ją „zaczarowanym uchem”. Prawdopodobnie na tą przypadłość cierpieli Michał Anioł, Beethoven oraz niemiecki pisarz Goethe. U około 5 osób na 1000 z tym schorzeniem objawy stale nasilają się i mogą być przyczyną znacznego pogorszenia lub nawet utraty słuch. Jedną z metod wyeliminowania tej wady słuchu jest laserowe leczenie szumów usznych.

Szumy uszne mają charakter subiektywny, ponieważ słyszane są tylko przez osobę dotkniętą tą dolegliwością. Nie pochodzą one z otoczenia, jednak zbyt głośny dźwięk może je generować.  Szumy odczuwane są w uszach lub głowie. Osoby dotknięte tą przypadłością skarżą się na dzwonienie, brzęczenie, gwizdanie, szum wiatru, szum wody i tętnienie. Dźwięki występują w różnych natężeniach i są one niemożliwe do stłumienia. Ciągła „melodia” w uszach jest przyczyną napięć emocjonalnych, zaburzeń snu i koncentracji, bólu, zmęczenia czy depresji.

Wyróżnia się trzy rodzaje szumów:

  • czaszkowy
  • uszny – pulsujący, nasilający się po wysiłku, emocjach, wraz ze wzrostem tętniczym. Może zmieniać się przy poruszaniu głową
  • nerwowy – często pozostałość zapalenia ucha środkowego i błędnika lub pracy w hałasie oraz symptom starzenia

Leczenie szumów usznych 2

W około 67% procentach przypadków nie można stwierdzić co jest przyczyną szumów. Przyczyna może mieć centralne położenie i mieścić się w mózgu. Czasami szumy mogą być spowodowane urazem głowy, a nawet spożywania niektórych leków np. dużych dawek aspiryny. Szumy mogą być także spowodowane zapaleniem ucha środkowego, guzem nerwu słuchowego, otosklerozą, chorobą Meniere’a (wodniak błędnika), toksycznym uszkodzeniem ucha wewnętrznego. Długotrwałe przebywanie w hałasie bądź głośne słuchanie muzyki także może być przyczyną dysfunkcji słuchu. Najczęstszą przyczyną jest jednak uszkodzenie narządu słuchu. W części ucha wewnętrznego znajduje się ślimak, który wyposażony jest w 15 tys. mikroskopijnych komórek czuciowych nazywanych także komórkami rzęskowymi. W wyniku uszkodzenia części z nich sygnał odbierany i wysyłany przez nie jest zniekształcony. Właśnie te zaburzenia są odbierane przez organizm jako szum. Szumy mogą wystąpić u każdego i nie należy od razu panikować z tego powodu. Nasz organizm może generować szumy wskutek ruchu mięśni, kości, krwi czy powietrza.

W zależności od czasu występowania szumy dzieli się na:

  • ostre szumy – występujące do 3 miesięcy
  • podostre szumy – występujące do 6 miesięcy
  • chroniczne szumy – występujące ponad 6 miesięcy

Przy występowaniu szumów należy skontaktować się z lekarzem. Ustali on czy schorzenie da się wyleczyć czy przyczyna jest stała. Z szumów możemy leczyć się sposobami domowymi, farmakologicznie lub operacyjnie. Stosowane są także aparaty słuchowe oraz maskery, czyli urządzenia wydające stłumiony dźwięk mające na celu zmniejszenie szumu.

Laserowe leczenie szumów usznych

Jedną z metod wyeliminowania tej wady słuchu jest laserowe leczenie szumów usznych. Pozytywne efekty uzyskuje się po kilku zabiegach. Emitowana wiązka lasera nie doprowadza do wytworzenia ciepła, ani jakichkolwiek zmian w tkankach ucha. Laser niskoenergetyczny stymuluje funkcje tj. krążenie czy system samoregulacji dzięki czemu regenerują się zniszczone lub obumarłe mikrostruktury np. włókna nerwowe. Dodatkowo mitochondria formowane są tak, aby zwiększyć energię w leczonych komórkach. Wiązka lasera i jego właściwości dodają użytecznych „biostymulacyjnych” efektów dla organizmu. Laser ma za zadanie penetrować i leczyć zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne struktury ucha. Światło dociera do miejsca w którym powstają irytujące dźwięki. Ślimak bądź ucho środkowe odbiera sygnały akustyczne, które zamieniane są na pulsy nerwowe, które odbiera mózg.

Laserowa operacja leczenia szumów była poddana wieloletnim badaniom i uzyskała bardzo dobre wyniki. Poprawa jakości słuchu może wystąpić po kilku terapiach laserowych, ale czasem nawet po kilku tygodniach od jej zakończenia. U 80% pacjentów odnotowano znaczną poprawę lub całkowite wyleczenie. Laser jednak nie zawsze stanowi gwarancję sukcesu. Często musi być on wspomagany innymi uzupełniającymi zabiegami tj. akupunktura laserowa czy terapia akustyczna.

Jeden komentarz

  1. Mam problem ze słuchem i notoryczne świszczenie w uszach. Jak bym to czytał (artykuł) bez wcześniejszej „analizy rynku” (lekarze, zakłady świadczące usługi usuwania szumu laserem, pacjeci) to laser już by u mnie był wypożyczony na 3m-ce za 370 zł lub kupiony za 1500. Tyle tylko że te 80 % o których sie tu pisze to ludzie którzy uwierzyli (dali sobie wmówić poprawę) w skuteczność tej metody a nie wyleczeni, bo wyleczyć notorycznych szumów na dzien dzisiejszy , nie da się. Zakłady świadczące usługi zapraszają na rozmowę w której toku dowiadujemy się że usunięcie notorycznego szumu zależy od tego czy gotowi jesteśmy uwierzyć w poprawę czy nie. Dostajemy laser , dostajemy płytkę z muzyką relaksacyjną zmniejszającą wrażenie szumu, dostajemy aparat słuchowy tłumiący szum a skutek jest taki jak byśmy sobie bez żadnych zabiegów wmawiali kilka razy dziennie że problem minął. Nie , problem nie minął i przy tej medycynie nie minie. Został zaczarowany słowami, jeśli jesteś podatny na takie czary to spróbuj.
    Tyle tylko że polecam laser o identycznych parametrach jak ten szwajcarski tj. 5 mWh 650 nm czerwony ale nie od szwajcarów za 1500 zł tylko z allegro wskaźnik laserowy ( o podanych parametrach-sprawdź, nie może być 200mW bo ucho przepalisz) za 9.80-18zł plus przesyłka około 10zł. Dostaniesz produkt bez ładnego pudełka , światłowodu zmieniającego kąt spoczywania urządzenia i bez zawieszki na uchu (same bajery, przydatne ale nie za tą kasę) . Reszta jota w jotę. No ale pewnie znajdzie się wielu co będą mi klapać w głowę a te 1500 to co tam dla nich. Ja wole jednak za to się zabawić póki jeszcze coś słyszę. Jak wydam kasę na cwaniaków od dojenia to mi zostanie tylko czekanie na koniec

Dodaj komentarz