Laserowe leczenie szczeliny odbytu

Szczeliny odbytu to nienaturalne pęknięcia skóry w okolicach odbytu lub owrzodzenie pierścienia wyściełającego końcowy odcinek odbytu (anodermy). Główną przyczyną powstawania tej dolegliwości są uszkodzenia mechaniczne, przewlekłe zaparcia, zakażenia gruczołów odbytowych, a także przewlekłe napięcie zwieracza wewnętrznego odbytu. Gdy dochodzi do upośledzonego ukrwienia w kanale odbytu, anoderma pęka, co z kolei prowadzi do podrażnienia leżącego pod nią mięśnia zwieracza wewnętrznego. W ten sposób powstaje mechanizm powodujący pogłębianie się pęknięcia, tworzenie owrzodzenia, bolesne skurcze odbytu, a w rezultacie bardzo intensywne i dyskomfortowe dolegliwości bólowe.

Szczeliny odbytu mogą pojawiać się u osób w różnym wieku niezależnie od płci. Schorzeniu towarzyszy ból w czasie wypróżniania, pieczenie, a także krwawienie. W około połowie przypadków występuje również świąd, określany przez pacjentów jako silny.

Główne objawy szczeliny odbytu to:

  • ból
  • pieczenie
  • świąd
  • krwawienie

Dolegliwości te występują zwłaszcza po lub w trakcie wypróżniania się. Mocny ból spowodowany jest przede wszystkim długotrwałym skurczem zwieracza wewnętrznego odbytu, czyli mówiąc prościej – ból powoduje czynność oddania stolca, podczas której dochodzi do rozciągnięcia kanału odbytu. Ból pojawia się w momencie rozpoczęcia wypróżniania i trwa nawet do kilku godzin po fakcie, uniemożliwiając choremu normalne funkcjonowanie. Silny ból dotyczy zwłaszcza nowych szczelin, młodszych niż trzymiesięczne – dlatego ważne jest wczesne udanie się do lekarza, gdyż im wcześniej uda się rozpoznać schorzenie i rozpocząć leczenie, tym większe i lepsze są szanse na całkowite wyleczenie bez nawrotów. Pacjenci często wstydzą się lub boją udać do lekarza i rozpoczynają leczenie domowymi metodami, np. zażywając środki przeczyszczające, które mają pomóc im wypróżnić się bez bólu. W efekcie takie działania bardziej szkodzą niż pomagają, gdyż może dojść do zwężenia szczeliny odbytu w takim przypadku, a jest to już rażące zaniedbanie i szanse na wyleczenie są drastycznie zmniejszone. Nieleczona szczelina odbytu może przyczynić się do rozwinięcia raka płaskonabłonkowego.

Podstawą leczenia jest dbanie o codzienne prawidłowe wypróżnianie – powinno być regularne i obfite. Przyczynić się do tego może dieta bogata w błonnik, unikanie przetrzymywania kału w organizmie oraz unikanie zaparć. Lekarze często zalecają stosowanie maści pomagających rozkurczyć mięśnie zwieracza wewnętrznego, które dodatkowo działają również przeciwzapalnie i znieczulająco, likwidując chociaż w pewnym stopniu ból i pieczenie. Poza tym stosuje się preparaty zawierających nasiona babki i nasiadówki w temperaturze ok. 40 stopni.

Celem leczenia szczeliny odbytu jest poprawa ukrwienia anodermy kanału odbytu poprzez zmniejszenie napięcia zwieracza wewnętrznego oraz wygojenie ubytku błony śluzowej. Zazwyczaj stosuje się leczenie farmakologiczne i zachowawcze, a w przypadku nawrotów choroby – operacyjne.

Leczenie zabiegowe  może być przeprowadzone w trybie szpitalnym bądź ambulatoryjnym. Metody leczenia zabiegowego szczeliny odbytu to:

  • wstrzyknięcie botuliny
  • krioterapia
  • sfinkterotomia
  • metoda Notarasa
  • leczenie operacyjne
  • usunięcie laserowe

Leczenie szczeliny odbytu 2

Wstrzyknięcie botuliny do mięśnia zwieracza wewnętrznego odbytu powoduje znaczne zmniejszenie napięcia mięśniowego, a także sprzyja gojeniu się szczeliny. Pełne wyleczenie pacjentów, u których zastosowano tą metodę zaobserwowane zostało u około 75% – 90% pacjentów po upływie dwóch miesięcy od podania toksyny botulinowej. Metoda ta jest jednak dość kosztowna, trzeba również zwrócić uwagę na fakt, że może być wymagane powtórzenie iniekcji.Skutkiem ubocznym podania botuliny jest rzadko przejściowe nietrzymanie gazów, oraz, w znikomych przypadkach, problemy z nietrzymaniem stolca. Ten stan jest jednak przejściowy i pacjent wraca do normy po wypłukaniu się botuliny, czyli około pół roku.

Krioterapia polega na działaniu na szczelinę niską temperaturą, za pomocą ciekłego azotu bądź podtlenku azotu. Sam zabieg trwa kilka minut i jest prosty, zostawia natomiast uczucie dyskomfortu w postaci uczucia bólu przez 1-3 godzin. Zazwyczaj wymaga powtórzenia, a długotrwałe stosowanie tego sposobu leczenia może spowodować martwicę śluzówki, a także wyciek wydzieliny z odbytu, a co za tym idzie duży dyskomfort pacjenta.

Sfinkterotomia jest zabiegiem wykonywanym zazwyczaj w warunkach szpitalnych i polega na naciągnięciu i przecięciu mięśnia zwieracza w miejscu szczeliny. Metoda ta może być łączona z chirurgicznym wycięciem szczeliny i jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym lub przewodowym.

Metoda Notarasa – sfinkterotomia boczna to metoda wykonywana w gabinecie proktologicznym lub w warunkach chirurgii krótkoterminowej. Zabieg polega na nacięciu bocznym przecięciu zwieracza wewnętrznego od szczeliny odbytu. Nie ma konieczności rozciągania mięśnia, a co za tym idzie, nie powstaje w odbycie rana. Leczenie tą metodą wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji pacjenta.

Leczenie operacyjne polega na wycięciu szczeliny odbytu i przeprowadza się go w warunkach szpitalnych lub chirurgii krótkoterminowej. W czasie tego zabiegu rozciąga się mięsień zwieracza , a następnie wycina się skalpelem lub metodą elektrokoagulacji szczelinę odbytu. Zabieg operacyjny usunięcia szczeliny jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym bądź przewodowym.

Laserowe leczenie szczeliny odbytu

Laserowe usunięcie szczeliny odbytu nie wymaga hospitalizacji i jest przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym. Polega na bezdotykowym odparowaniu patologicznych tkanek szczeliny odbytu przy użyciu plamki lasera. Jest to zdecydowanie najbardziej nowoczesna metoda leczenia szczeliny i stanowi alternatywę dla innych metod. Przy wykonywaniu tego zabiegu niweluje się ryzyko zarażenia chorobami zakaźnymi, a usunięcie wykonywane jest praktycznie bezboleśnie. Dodatkowym plusem tej metody jest też fakt, że pacjent bezpośrednio po zabiegu może udać się do domu, a dolegliwości które mogą dokuczać pacjentowi po zabiegu są znikome.

Dodaj komentarz