Laserowe leczenie starczowzroczności

Laserowe leczenie starczowzroczności

Wraz z biegiem lat wzrok człowieka staje się coraz słabszy. Przyczyną tego stanu jest powolna utrata zdolności akomodacji oka, do której dochodzi zazwyczaj po 45. roku życia. Okazuje się, że jest to naturalny proces starzenia się organizmu, wynikający z rozwoju fizjologicznego człowieka. Takie zmiany noszą nazwę starczowzroczności (pamiętajmy, to nie jest wada wzroku!). Niestety żaden człowiek nie jest w stanie przed nią uciec. Pomocne w tym wypadku są jednak propozycje współczesnej medycyny, oferującej wiele rozwiązań, które ułatwiają z nią żyć. Starczowzroczność (presbiopia)  może występować w pojedynkę lub wspólnie z innymi wadami, np. krótkowzrocznością lub nadwzrocznością. Zazwyczaj korekcja odbywa się poprzez zastosowanie okularów, szkieł kontaktowych albo proponuje się laserowe leczenie starczowzroczności.

Pierwszymi odczuwalnymi objawami starczowzroczności są problemy z widzeniem obrazów z bliska. Kłopot sprawia również wykonywanie precyzyjnych, codziennych czynności, np. nawlekanie igły czy czytanie.

Symulacja obrazu widzianego przez osobę ze starczowzrocznością

symulacja obrazu widzianego przez osobę ze starczowzrocznością

Jak wykrywa się starczowzroczność?

Starczowzroczność można wykryć dzięki badaniu autorefraktometrem. Pacjent, opierając się na specjalnej podpórce zamontowanej w urządzeniu, patrzy na obraz pewnego punktu, najczęściej usytuowanego na tle krajobrazu, nieba, albo żaglówki. Autorefraktometr zmniejsza i zwiększa ostrość, jednocześnie ustalając korekcję. Badanie to jest całkowicie bezbolesne. Dodatkowo wzrok sprawdza się jeszcze dzięki tablicy Jägera, która zawiera teksty napisane w rozmaity sposób wielkimi literami. Za jej pomocą lekarz może określić z jakiej odległości pacjent widzi swobodnie. Potem pozostaje już tylko dobranie odpowiednich szkieł, które pomogą badanemu osiągnąć  swobodne widzenie. Czyni się to za pomocą specjalnych okularów i wachlarzem różnych szkieł korekcyjnych.

Laserowe leczenie starczowzroczności:

Laseroterapia w przypadku starczowzroczności swój początek upatruje w 1999 roku, kiedy to Lin wprowadził innowacyjną metodę LAPR (Laser Presbyopia Reversal), dzięki której stała się możliwa laserowa ablacja rogówki. Pierwszy zabieg wykonano już w 2001 roku – dzisiaj zoperowanych tą metodą jest już kilkaset pacjentów. Na czym ona polega? Na wykonaniu promienistych nacięć twardówki o długości 4,5mm. Oczywiście zabieg odbywa się pod znieczuleniem nasiękowym. Parametry lasera: energia pulsu 20mJ, częstotliwość 20 Hz, fale o długości 2940mm gwarantują precyzję operacji, ograniczając tym sposobem jakiekolwiek uszkodzenia. Druga metodą laseroterapii starczowzroczności jest zastosowanie procedury Intractor TM – za pomocą lasera femtosekundowego FEMTEC firmy Technolas Perfect Vision. Sposób ten jest jeszcze bardzo młody, ponieważ swoje pierwsze zastosowanie miał w 2009 roku. Polega na wykonaniu pięciu śródrogówkowych, precyzyjnych nacięć, które powodują uwypuklenie centralnej części rogówki i tym samym pozwalają zwiększyć moc optyczną. Trzecią metodą leczenia starczowzroczności za pomocą lasera jest wykorzystanie lasera ekscimerowego (metoda LASIK). Za pomocą LASIK można operować pacjentów, którzy dobrze tolerują monowizję (czyli stan, który można osiągnąć za pomocą szkieł kontaktowych). Jednak metoda ta ma sporo minusów: zmusza pacjenta do przystosowania się do nowych warunków widzenia i adaptacji pogorszenia widzenia przestrzennego.badanie strczowzroczności

Inne metody leczenia starczowzroczności

  • Termokeratoplastyka za pomocą fal radiowych – zabieg wykonuje się u osób powyżej 40. roku życia z nieobecnymi innymi, poważniejszymi wadami wzroku. Metoda ta polega na wysyłaniu fal radiowych, które wnikają w strukturę rogówki i sprawiają, że dochodzi do jej wypiętrzenia. Skutkami ubocznymi zastosowania tej metody mogą być: zbyt mała lub nadmierna korekcja, astygmatyzm, stan zapalny lub zakażenie.
  • Implanty śródrogówkowe – jest polecana u pacjentów z nierozwinięta jeszcze starczowzrocznością. Ich wszczepianie jest bardzo bezpieczną metodą, co więcej, odwracalną.
  • Implanty twardówkowe – polega na wszczepieniu implantów silikonowych do twardówki przez powiększenie jej obwodu.

Dodaj komentarz