Laserowe leczenie siatkówczaka

Laserowe leczenie siatkówczaka

Bardzo ciężką chorobą oczu występującą głównie u dzieci do lat 3 jest siatkówczak. Obok nerwiaka zarodkowego jest on najczęściej rozpoznawalnym nowotworem złośliwym narządu wzroku. Zwykle jego ofiarą pada jedno oko. Obuoczny siatkówczak występuje rzadziej (20-30% wszystkich przypadków). Choroba należy do grona dziedzicznych. Jest mutacją genu RB, który, niestety, jest również przyczyną innych ciężkich chorób – przede wszystkim nowotworów. W dzisiejszych czasach jest możliwe laserowe leczenie siatkówczaka.

Rodzaje siatkówczaków:

 • Wewnątrzgałkowe – jego zaawansowanie określa się w pięciostopniowej skali. Chorzy zakwalifikowani do pierwszej grupy mają oczywiście najlepsze rokowania. Ale co ważne! Skala nie określa szans na przeżycie chorego.
 • Pozagałkowe – rozwinięty może wpływać na wewnątrzgałkowego siatkówczaka.

Jaka jest przyczyna występowania siatkówczaka?

Przyczyną zachorowań na siatkówczaka są predyspozycje dziedziczne. Jeśli u rodzica był kiedyś stwierdzony obuoczny siatkówczak istnieje 45% prawdopodobieństwo, że dojdzie do mutacji wirusa i dziecko również będzie na niego narażone. W przypadku postaci jednoocznej ryzyko jest mniejsze i wynosi od 10 do 20%. W związku z tym dziecko w wieku niemowlęcym powinno być poddawane dogłębnym badaniom okulistycznym.

Gałka oczna zaatakowana przez siatkówczaka:

Jak rozpoznać siatkówczaka?

Siatkówczak najczęściej jest rozpoznawalny już w momencie narodzin dziecka. Jednak badania dowodzą, że obuoczna postać nowotworu jest wykrywana wcześniej niż jednooczna. Najbezpieczniej jest stwierdzić, że średnia wieku dziecka ze zdiagnozowanym siatkówczakiem to 2 lata. Lekarz wskazuje na obecność nowotworu głównie dzięki trzem badaniom: oftalmoskopowemu i ultrasonograficznemu oraz tomografii komputerowej. Nie są wskazane wszelkie biopsje, by nie zmienić stadium zaawansowania choroby.

 • badanie oftalmoskopowe

Jest wykonywane pod znieczuleniem ogólnym przy rozszerzonej źrenicy, która daje wgląd na stan siatkówki oka. Jeśli występują na niej bladoróżowe lub śnieżnobiałe twory, mamy do czynienia z siatkówczakiem.

 • tomografia komputerowa

Przeprowadza się ją, jeśli doszło do krwawienia lub rozsiewu do ciała szklistego. Badanie to pozwoli określić stopień zwapnień w gałce ocznej.

 • ultrasonografia

Badanie pozwoli jednoznacznie określić przyczynę patologii ocznej i dać wgląd na obraz siatkówczaka.

 • rezonans magnetyczny

Pozwala na dokładne stwierdzenie szkód, jakie zdążył wyrządzić siatkówczak (szczególnie nerwu wzrokowego i opon).

 • badanie cytologiczne

Wykonuje się je u dzieci starszych (około 6. roku życia). Objawy przypominają wówczas stan zapalny i postawienie poprawnej diagnozy jest niezwykle trudne. Materiał do badania wykonuje się wtedy igłą, której średnica nie przekracza 1mm.

 • badanie szpiku i płynu mózgowo-rdzeniowego

Jest to badanie wykonywane zazwyczaj rzadko i ustala się je indywidualnie. Zwykle wystarczy tylko badanie tomografii komputerowej.

Bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie siatkówczaka, ponieważ nieleczony postępuje bardzo szybko. W przypadku typu wewnątrzgałkowego nie można dopuścić do rozrostu na naczyniówkę, ponieważ wtedy trudno zatrzymać postęp choroby. Natomiast drugi typ – siatkówczak pozagałkowy może doprowadzić do przerzutów do kości, szpiku i mózgu.siatkówczak

Objawy siatkówczaka:

 • biała źrenica
 • tzw. „koci” błysk
 • w przypadku krwawienia z naczyń guza źrenica jest czarna
 • zez
 • różnobarwność tęczówek (guzki tęczówki, krwawienie z guzków tęczówki)
 • krwiak gałki ocznej

Jak leczyć siatkówczaka?

 • Krioterapia – stosuje się ją, kiedy siatkówczak nie jest grubszy niż 2 mm, a jego średnica nie jest większa niż 3,5 mm. Efekty terapii nie są widoczne zaraz po pierwszej sesji. Oczekiwane rezultaty mają miejsce po 2 albo 3 sesjach stosowanych w odstępach miesięcznych. Skutki uboczne krioterapii mają zwykle charakter ogniskowy i dotyczą siatkówki.
 • Napromienianie miejscowe – to metoda szczególnie polecana w przypadku guzów zlokalizowanych w plamce. Polega na napromieniowaniu miejscowym  i raczej nie powoduje powstawania nowotworów wtórnych. Powikłaniem jest jednak retinopatia  (szczególnie u chorych leczonych wcześniej chemioterapią) .
 • Radioterapia – wykonuje się ją zwykle przy diagnozie siatkówczaka obuocznego z rozsiewem do ciała szklistego. Rezultaty terapii są uzależnione od stadium choroby. Niestety, badania wykazują, że zastosowanie tej metody nie hamuje występowania nowotworów wtórnych.
 • Termochemioterapia – metoda ta polega na ociepleniu całej gałki ocznej za pomocą lasera diodowego po uprzednim podaniu dziecku karboplatyny. Termochemioterapię stosuje się przy guzach nie większych niż 3mm i w pozostałościach po chemioterapii. Ewentualnymi skutkami ubocznymi tej metody jest występowanie ogniskowych atrofii (zmniejszania) tęczówki.
 • Enukleacja – czyli usunięcie gałki ocznej  lub jej części w przypadku całkowitej utraty wzroku.
 • Chemioterapia – to metoda połączona z krioterapią i laseroterapią. Zmniejsza rozległość siatkówczaka.

oko dziecka z siatkówczakiemLaserowe leczenie siatkówczaka:

Siatkówczak może być leczony również za pomocą fotokoagulacji z zastosowaniem lasera argonowego. Zaleca się ją w przypadku guzków nie przekraczających średnicy 4,5 mm i grubości 2,5 mm. Celem metody jest zniszczenie naczyń krwionośnych, które doprowadzają krew do guzka. Zazwyczaj wykonuje się trzy sesje w odstępach miesięcznych. Około 70% przypadków może liczyć na całkowite pozbycie się guzka. Jakiekolwiek nawroty choroby leczy się poprzez założenie płytki radioizotopowej. Najczęstszymi powikłaniami laseroterapii są ubytki siatkówki, zwłóknienie przedsiatkówkowe czy zarastanie naczyń siatkówki.

Ważne!

Natychmiast zgłoś się  z dzieckiem do lekarza okulisty, jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany oczne u swojego malucha. Dzieci, u których podejrzewa się zachorowanie na siatkówczaka są przyjmowane poza kolejnością. Najważniejsze, by zdążyć przed przerzutem i rozpocząć laserowe leczenie siatkówczaka.

Dodaj komentarz