Laserowe leczenie retinopatii wcześniaczej

Laserowe leczenie retinopatii

Niemałym wyzwaniem dla medycyny jest problem wcześniactwa. Dziecko, które przychodzi na świat zbyt wcześnie zwykle jest narażone na bardzo poważne komplikacje zdrowotne. I nie dotyczy to tylko okresu noworodkowego… Okazuje się, że wcześniakiem jest się przez cale życie. Poważnym schorzeniem, które dotyka większość noworodków z niską masą urodzeniową są problemy ze słabo rozwiniętymi elementami budowy oka. Najgorsze jest to, że nie można temu w żaden sposób zapobiec.  W ostatnim czasie retinopatia wcześniacza stała się jednym z podstawowych tematów poruszanych przez media. W 2001 roku powstał nawet specjalny Program Zapobiegania i Leczenia Retinopatii Wcześniaków, którego podstawowym celem było zebranie pieniędzy na zakup siedmiu  laserów diodowych. Laserowe leczenie retinopatii uznano za najskuteczniejsze narzędzia do walki z tym schorzeniem.

Co to jest retinopatia wcześniacza?

Siatkówka jest dość specyficznym elementem gałki ocznej. Wiąże się to z indywidualnymi procesami związanymi z jej budową. Do 4. miesiąca życia płodowego dziecka jest ona nieunaczyniona, a tlen przedostaje się do niej drogą dyfuzji. Proces tworzenia naczyń w części skroniowej kończy się dopiero około 40. tygodnia ciąży, czyli później niż w przypadku innych części. Po porodzie następuje dalszy rozwój siatkówki. U wcześniaków jest on zaburzony przez czynniki egzogenne i endogenne. Niedotlenienie siatkówki i rozwijające się wolne rodniki symulują przyspieszony wzrost tkanek. Czego konsekwencją jest nieprawidłowy rozwój namnażającej się tkanki włóknistej i naczyniowej do ciała szklistego.

Retinopatia wcześniacza występuje u niektórych  dzieci urodzonych przed wyznaczonym terminem lub z problemem zahamowania wzrostu płodu. Badania wskazują, że początki retinopatii u noworodków winno się upatrywać w rozwoju neonatologii, czyli dziedziny medycyny, która zajmuje się śledzeniem schorzeń, wad wzroku oraz prawidłowego rozwoju dziecka w okresie noworodkowym. Zwiększona przeżywalność noworodków spowodowała wzrost liczby dzieci dotkniętych retinopatią, której obecność jest niestety częstą przyczyną pogorszenia wzroku, a nawet ślepoty.

Przyczyny rozwinięcia się retinopatii:

 • dziecko urodziło się z niską punktacją w skali Apgar
 • zaburzenia oddychania płodu
 • dokomorowe krwawienia III stopnia
 • występowanie krwawień u matki w II i III trymestrze ciąży (bez względu na przyczynę)
 • ciąża mnogaretinopatia u noworodków
 • cukrzyca
 • obecność zielonych wód płodowych
 • stany przedrzucawkowe lub rzucawka
 • zahamowania wzrostu płodu

Fazy retinopatii wcześniaczej:

 1. wytworzenie sfery nieunaczynionej w obrębie siatkówki
 2. wytworzenie linii demarkacyjnej dzielącej strefę unaczynioną i nieunaczynioną
 3. nieunaczyniona część podciąga siatkówkę (tu może dojść do jej odklejenia lub krwawienia)
 4. tworzy się wał z pogrubiającej się linii demarkacyjnej
 5. pojawienie się nieprawidłowych pęczków naczyń
 6. zwłóknienia dalej podciągają siatkówkę

Oczywiście schorzenie może się zatrzymać w pewnej fazie i dalej nie postępować (może dojść nawet do regresji).  Jednak istnieje duże niebezpieczeństwo, że rozwinięta retinopatia może doprowadzić do powstania jaskry wtórnej i zaćmy lub odwarstwienia siatkówki. Dlatego ważne jest w tym przypadku wczesne zdiagnozowanie schorzenia.

Jak wykrywa się retinopatię wcześniaczą?

W celu wykrycia retinopatii wcześniaczej stosuje się badania przesiewowe, które wykonuje się od 4 do 6 tygodni po przyjściu dziecka na świat. Okulista obserwuje dno oka noworodka i ocenia, czy naczynia na siatkówce rozwijają się prawidłowo. Badanie wykonuje się co dwa tygodnie – aż do momentu całkowitego rozwinięcia naczyń krwionośnych.

Metody leczenia retinopatii wcześniaczej:

 • Krioterapia – metoda ta polega na zamrożeniu dotkniętych chorobowo powierzchni siatkówki. Celem tej czynności jest zniszczenie nieprawidłowych naczyń krwionośnych. Krioterapię wykonuje się przy miejscowym lub ogólnym znieczuleniu, stale monitorując stan dziecka. Po zabiegu oczka noworodka są opuchnięte, może pojawić się krwawienie, łzawienie i zaczerwienienie. Wszystkie te objawy są naturalną reakcją organizmu i znikają po upływie tygodnia.
 • Laseroterapia – wykonuje się ją podczas badania siatkówki oka w połączeniu ze specjalną końcówką. Laser niszczy nieprawidłowo rozwiniętą tkankę naczyń krwionośnych i przerywa proces tworzenia się tkanki bliznowatej. Metoda ta jest szczególnie polecana w leczeniu powierzchni niedostępnych dla kriosondy.
 • Zabiegi chirurgiczne – przeprowadza się je przy nieskuteczności krioterapii lub laseroterapii.

laserowe leczenie retinopatii wcześniaczej

Laserowe leczenie retinopatii – zalety

 • zabieg jest praktycznie niebolesny
 • nie ma konieczności stosowania znieczulenia
 • po zabiegu opuchnięcie jest niewielkie
 • mniejsze ryzyko uszkodzenia oka
 • niewielkie ryzyko powikłań rytmu serca i oddychanie w trakcie zabiegu
 • zapobiega odklejeniu siatkówki
 • daje lepsze wyniki częściowe

Po zabiegu krioterapii lub laseroterapii bardzo ważna jest rehabilitacja. Wykonywanie odpowiednich ćwiczeń pomaga maluchowi odnaleźć się w świecie. Rodzice powinni też zadbać o higienę wzroku swojej pociechy.

Dodaj komentarz