Laserowe leczenie raka pęcherza moczowego

Najbardziej narażone na występowanie raka pęcherza moczowego są osoby w wieku 60-80 lat. Pod względem częstotliwości występowania, jest to czwarty nowotwór u mężczyzn, a ósmy u kobiet. Na czynniki zwiększające ryzyko jego wystąpienia składają się: styl życia, oddziaływanie na organizm związków chemicznych takich jak kauczuk, aminy, barwniki, spożycie wyrobów tytoniowych, czy napromieniowanie okolic podbrzusza podczas radioterapii. Podstawowym objawem, towarzyszącym rakowi pęcherza moczowego, jest bezbolesny, masywny krwiomocz. Dolegliwości takie, jak ból przy oddawaniu moczu oraz jego częste oddawanie, również kwalifikują się do występowania raka pęcherza moczowego. Rozpoznanie choroby można podzielić na dwa etapy. Pierwszy, to etap wstępny, gdzie podczas badania USG, diagnozuje się guza nowotworowego. Drugi etap polega na zbadaniu stopnia zaawansowania i zróżnicowania guza. Na podstawie wycinków pobranych z błony śluzowej, potwierdza się jego obecność. Jeśli wynik okaże się pozytywny, pacjent przechodzi do dalszych etapów leczenia pod okiem urologa.

Dotychczas stosowane, powszechne metody leczenia nowotworu pęcherza moczowego, wymagają zabiegów otwartych. Te z kolei mogą nieść ze sobą poważne powikłania pozabiegowe.

Laserowe leczenie raka pęcherza moczowego

Coraz częściej wraz z rozwojem technologicznym mówi się o metodzie leczenia za pomocą lasera. W dziedzinie urologii, tego rodzaju  terapia wciąż się rozwija, nie mniej jednak niektóre kliniki już teraz decydują się na wykonywanie zabiegów za jego pomocą.
Z przeprowadzonych badań wynika, że laseroterapia, jest równie skuteczna, co potocznie znana elektroresekcja (TURP). Korzystając z leczenia laserem ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań jest znacznie mniejsze niż ma to miejsce w przypadku elektroresekcji. Aby laseroterapia okazała się w pełni skuteczna, leczenie odbywać się musi w bardzo wczesnym stadium wykrycia nowotworu, gdyż laser przeznaczony jest tylko do usuwania małych guzów.

Zaletą laseroterapii, jest niska inwazyjność oraz zminimalizowanie pozabiegowych zaburzeń funkcji seksualnych. Decydując się na zabieg za pomocą lasera, nie jest wymagane długotrwałe przebywanie w szpitalu.

Do minusów leczenia laserem zaliczyć można jego wysokie koszty oraz brak możliwości leczenia większych nowotworów. Specjaliści jednak przewidują, że za kilka lat laseroterapia będzie swego rodzaju standardem w leczeniach dolegliwości związanych z układem moczowym.

Leczenie raka pęcherza moczowego 2

Dodaj komentarz