Laserowe leczenie przerostu dziąseł

Przerost dziąseł jest chorobą dotykającą najczęściej osoby cierpiące na epilepsję oraz te po przeszczepach, ze względu na długotrwale przyjmowane leki. Narażone na nią są również kobiety w ciąży, ze względu na zmiany hormonalne zachodzące w organizmie. Dolegliwość ta charakteryzuje się bezbolesnym obrzękiem dziąseł, a między nimi a zębami powstają szczeliny, w których rozwijają się bakterie. Przerośnięte dziąsła zaczynają nachodzić na zęby, co bardzo utrudnia ich mycie. Sprzyja to powstawaniu próchnicy oraz paradontozy. W wyniku niewłaściwej higieny jamy ustnej powstaje również kamień nazębny, który może podrażniać opuchnięte dziąsła, a także przyczynia się do rozwoju bakterii wywołujących stany zapalne i paradontozę. Konieczne jest więc jego regularne usuwanie. Laserowe leczenie przerostu dziąseł jest jedną z metod, dzięki której możemy wyeliminować schorzenie.

Główne przyczyny przerostu dziąseł:

  • przyjmowanie leków przeciwpadaczkowych (fenytoina, kwas walproinowy, fenobarbital,wigabatryna, topiramat i prymidon.)
  • przyjmowanie leków immunosupresyjnych (osoby po przeszczepach)
  • zmiany hormonalne – ciąża, pokwitanie
  • niedobór witaminy C
  • może być dziedziczne

Przerost dziąseł może się objawiać jako symptom następujących chorób układowych:

  • białaczka
  • łagodny nowotwór np. brodawczak, włókniak lub ziarniniak
  • nowotwór złośliwy
  • sarkoidoza

Jak wygląda przerost dziąseł? Przedstawiają to poniższe zdjęcia:

STADIUM POCZĄTKOWE

Przerost dziąseł 2

STADIUM ZAAWANSOWANE

Przerost dziąseł 3

Leczenie przerostu dziąseł polega na silnym masowaniu brodawek międzyzębowych i energicznym szczotkowaniu zębów. Należy też pamiętać, że szczoteczka do zębów również doskonale masuje dziąsła. Przy bardzo rozległym rozroście dziąseł konieczne jest postępowanie chirurgiczne. Nie zapewnia ono jednak trwałych rezultatów, po pewnym czasie dziąsła zaczynają rozrastać się na nowo.

Laserowe leczenie przerostu dziąseł zapewnia dużo trwalsze efekty. Po wykonanym zabiegu za pomocą lasera CO2 3W, w czasie kontroli pacjentów po 3 i 6 miesiącach nie nastąpił nawrot choroby. W przeciwieństwie do standardowego zabiegu wykonywanego skalpelem, nowoczesna, laserowa metoda jest właściwie bezkrwawa i nie wymaga zakładania szwów. Zabieg laserowego usuwania przerostu dziąseł przebiega bez powikłań i nie powoduje żadnych komplikacji w czasie gojenia.

Dodaj komentarz