Laserowe leczenie prostaty

Laserowe leczenie prostaty

Laser służy do leczenia łagodnego przerostu prostaty (BPH – od angielskiego benign prostatic hyperplasia). Jest to schorzenie, które polega na przeroście elementów gruczołowych i komórek zrębu strefy przejściowej gruczołu krokowego. Choroba ta jest bardzo popularna wśród starszych mężczyzn i ściśle wiąże się z naturalnym procesem starzenia. Wraz z wiekiem gruczoł krokowy rośnie – od wielkości pestki wiśni u niemowląt do rozmiarów przeszkadzających w codziennym życiu w wieku starczym. Szacuje się, że około 90% mężczyzn w wieku 80 lat cierpi z powodu przerostu prostaty.

Aby przynieść ulgę pacjentom, stosuje się dwie techniki w tego rodzaju zabiegach:

 • technika HoLEP – wyłuszczania (enukleacja) prostaty
 • technika PVP – fotoselektywna waporyzacja prostaty

Obie wymienione techniki działają na zasadzie absorbowania światła w hemoglobinie (gruczoł prostaty jest dobrze ukrwiony) lub w wodzie (każda tkanka składa się w dużej mierze z wody). Podczas zabiegu wykorzystuje się laser o długości fali 980nm, co pozwala na podwójną absorpcję światła w wodzie i hemoglobinie.

Laserowe leczenie prostaty – przebieg

Operacja usunięcia przerostu prostaty przebiega bezkrwawo i nie obciąża układu krążenia. Może być również wykonywana w przypadku pacjentów z chorobami kardiologicznymi, gdyż nie wchodzi z nimi w konflikt. Wykonywana często ambulatoryjnie, zapewnia brak ryzyka jeśli chodzi o późniejsze powikłania, jak np. nietrzymanie moczu, impotencja czy powstanie zespołu poresekcyjnego. Ogromnym plusem zabiegu laserowego jest fakt, że nie niweluje on szans na późniejsze wykonanie radykalnej prostatektomii w razie takiej potrzeby oraz fakt, że mogą do takiego zabiegu zgłosić się również osoby po przebytej radioterapii.

System PVP, nazywany GreenLight HPS – fotoselektywna waporyzacja prostaty – to tzw. zielony zabieg, którego nazwa wzięła się od koloru wiązki światła lasera (do tego typu zabiegów używa się lasera Neodymowo-Yagowego, zbudowanego z potasu, tytanu i fosforu).

Fotoselektywna waporyzacja stercza – czyli inaczej odparowanie gruczołu krokowego. Jest to najmniej inwazyjny sposób leczenia przeprowadzany endoskopowo. Polega on na wprowadzeniu przez cystoskop włókna światłowodowego. Emitowane światło lasera niszczy zainfekowaną tkankę gruczołu krokowego. Metoda ta jest obecnie najbezpieczniejszą i najmniej inwazyjną metodą usuwania przerostu prostaty. Specjalnie zaprojektowany laser KTP gwarantuje pacjentowi jak najmniej bólu i dyskomfortu podczas zabiegu oraz niweluje ryzyko wystąpienia powikłań podczas i po operacji. Dzięki wprowadzeniu tego nowoczesnego rozwiązania zabieg usunięcia przerośniętego gruczołu krokowego może być wykonany jednego dnia w warunkach ambulatoryjnych, co ma duże znaczenie dla osób aktywnych zawodowo. Szansę na wyleczenie dzięki niemu mają pacjenci, którzy wcześniej z różnych powodów byli dyskwalifikowani z leczenia zabiegowego.

Dzięki zastosowaniu zielonego lasera, objawy prostaty ustępują bardzo szybko. Do normy wraca poziom strumienia moczu, dzięki czemu pacjenci czują znaczną poprawę życia codziennego. Zabieg PVP nie ma wpływu na życie seksualne mężczyzn, którzy się mu poddali. Te wszystkie czynniki determinują fakt, że zabieg laserowy w przypadku usunięcia przerośniętegoo gruczołu krokowego jest najlepszą z możliwych, obecnie dostępnych opcji.

4 komentarze

  1. Witamy serdecznie!
   Według komercyjnego cennika zabiegów urologicznych, cena takiego zabiegu została w przybliżeniu wyliczona na ok. 9 tys. zł, jednak dokładna cena może zostać ustalona tylko przez lekarza specjalistę.

   Pozdrawiamy,
   Załoga LaseroweZabiegi.pl

Dodaj komentarz