Laserowe leczenie porażenia fałdów głosowych

Laserowe leczenie porażenia fałdów głosowych

Do najczęstszych przyczyn występowania obustronnego porażenia fałdów głosowych zalicza się wcześniejsze przeprowadzenie operacji gruczołu tarczowego powstałego na skutek wola lub raka tarczycy. Odnotowano nieliczne przypadki, gdzie zachorowalność ma podłoże wirusowe dla organizmu ludzkiego o obniżonym poziomie odporności.
Nierzadko porażenie fałdów głosowych jest mylnie diagnozowane jako zesztywnienie stawów pierścienno – nalewkowych. Ważne jest, aby przechodzić badanie elektromiograficzne i mikrolaryngoskopijne. Trafne zdiagnozowanie porażenia przy wykorzystaniu tych dwóch metod zwiększa szansę na szybkie i mało inwazyjne leczenie. Jedną z najnowszych metod jest laserowe leczenie porażenia fałdów głosowych.

Podstawowym objawem obustronnego porażenia fałdów głosowych jest silna duszność uwydatniająca się na skutek zwężenia, fachowo nazywanej, szpary głośni. Leczenie kliniczne jest niemałym wyzwaniem dla specjalistów, ze względu na podtrzymanie pełnej drożności dróg oddechowych. W dobie rozwijającej się technologii aparatury medycznej, wielu specjalistów decyduje się wykorzystanie lasera CO2 w leczeniu tego rodzaju schorzeń. Do jednej z technik zalicza się laserową chordektomię, która polega na usunięciu zakażonej części za pomocą emitowanego laserowego światła.

Dodaj komentarz