Laserowe leczenie ostrogi piętowej

Ostroga piętowa jest dosyć ciężka w leczeniu. Już samo zahamowanie rozwoju choroby i zmniejszenie dolegliwości okazuje się być dużym sukcesem. Początkowym objawem tego schorzenia jest ból w okolicach pięty pojawiający się po jej przeciążeniu. Ostrogę piętową można leczyć na wiele sposobów. Z pomocą idą nam zabiegi chirurgiczne, wkładki ortopedyczne, rehabilitacja lecznicza, wszelkie maści oraz laserowe leczenie ostrogi piętowej.

Ostroga piętowa to zmiana zwyrodnieniowa powstająca w okolicy kości piętowej. Ma ona charakter guza i jest przyczyną stanów zapalnych, które powodują rozrastanie się narośli kostnej. Powoduje to duży ból i ogranicza swobodne poruszanie się. Choroba ta najczęściej dotyka kobiety w okresie menopauzy. Spowodowane jest to zmianami w organizmie takimi jak malejący poziom estrogenu. W konsekwencji prowadzi to do osłabienia komórek kostnych co może prowadzić do powstania różnych zwyrodnień, infekcji czy przerostu tkanki łącznej. Na przeciążonych wiązadłach stopy tworzy się wtedy guz zwany ostrogą piętową.

Ostroga piętowa zalecenia:

  • unikanie obciążenia stopy – nie należy przechodzić długich dystansów, a podczas siedzenia przybierać taką pozycję by stopy opierały się jak najbardziej lekko o podłogę, a najlepiej żeby były w powietrzu
  • noszenie wkładek lub butów ortopedycznych – w doborze odpowiednich wkładek bądź tez obuwia może pomóc nam ortopeda albo nawet sam sprzedawca w specjalistycznym sklepie rehabilitacyjnym. Warto poradzić się zarówno lekarza jak i sprzedawcy, ponieważ z pewnością doradzą nam dobrze, a ich wiedza może się uzupełniać
  • utrzymywanie właściwej masy ciała – w przypadku nadwagi czy też otyłości ból podczas chodzenia i stania może być o wiele większy niż u osoby szczupłej. Dzieje się tak, ponieważ im większa jest masa ciała tym większy jest nacisk na zwyrodnienie piętowe, a stopy mają więcej ciężaru do udźwignięcia. Nadwaga to nie tylko sprawa większego bólu ostrogi piętowej ale też częstszego występowania stanów zapalnych ze względu na obciążenie i osłabienie pięty.

Samo rozpoznanie tej choroby nie jest trudne. Objawy jakie mogą się pojawić to przede wszystkim ból w czasie chodzenia lub stania w okolicach pięty. Niezbędna jest wtedy wizyta u lekarza, który po ogólnym przebadaniu skieruje nas na badanie RTG stóp. Na podstawie zdjęć lekarz stara się określić co konkretnie nam dolega. Jeśli na zdjęciu widoczna jest ostra dziobowata narośl biegnąca od pięty ku przodowi znaczy to, że dolega nam ostroga piętowa.Ostroga piętowa 2

Laserowe leczenie ostrogi piętowej

Laserowe leczenie ostrogi piętowej należy poprzedzać innymi metodami leczenia tej dolegliwości. Zaleca się noszenie wkładek lub specjalnych butów, które odciążają stopę i redukują ból. Dodatkowo stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W przypadku gdy tradycyjne metody nie są nam w stanie pomóc pozostaje tylko zabieg chirurgiczny bądź laserowy.

Maszyna laserowa emituje wiązkę światła bezpośrednio na staw. Laseroterapia najlepsze efekty daje razem z zastosowaniem ultradźwięków. Po kilku zabiegach laserem zmniejsza się stan zapalny, ale jest to działanie krótkotrwałe. Jedną z przyczyn ostrogi piętowej jest przewlekły stan zapalny rozcięgna, więc im wcześniej zaczniemy stosować terapię tym lepsze efekty ona przyniesie. Wiele osób uważa, że zastosowanie lasera chirurgicznego jest skuteczniejsze od lasera terapeutycznego.

Terapia laserem jest dosyć rozciągnięta w czasie. Możliwe, że zajdzie potrzeba wykonania kilkunastu sesji. Dodatkowo trzeba stosować zabiegi komplementarne, aby zmniejszać ból. Po zabiegach przez jakiś czas możemy cierpieć z powodu bólu w okolicach pięty. Zabieg niestety nie zawsze okazuje się być skuteczny tak jak wiele osób życzyłoby sobie tego. Specjaliści mówią o przewadze terapii ultradźwiękiem nad metodą laserową.

Dodaj komentarz