Laserowe leczenie naczyniaków jamistych

Laserowe leczenie naczyniaków jamistych

Naczyniaki jamiste to różnie wyglądające zmiany, które powstały w wyniku rozszerzenia naczyń krwionośnych, a potem zasilane są przez dopływ krwi z tętnic. Zwykle obecne są już przy samych narodzinach, lecz po porodzie mogą zacząć szybko się powiększać. Przypadłość ta dotyka 5- 10% niemowląt i częściej dziewczynek niż chłopców. Bardziej narażone są też wcześniaki, niż dzieci urodzone w terminie. Jedną z metod jest Laserowe leczenie naczyniaków jamistych.

Naczyniaki mogą osiągać dość duże rozmiary i powodować widoczne zniekształcenia w miejscu, gdzie się pojawiają, a także mogą mieć wpływ na niektóre narządy wewnętrzne i drogi oddechowe. Naczyniaki jamiste zostały zakwalifikowane jako łagodne nowotwory, jednakże ich ignorowanie może nieść ze sobą ryzyko poważnych konsekwencji. Większość z nich jest jednak całkowicie niegroźna i nie leczy się ich do 7 roku życia dziecka. Jeżeli do tego czasu zmiana nie zniknie sama, wymagana jest konsultacja lekarska w celu podjęcia decyzji o usunięciu naczyniaka. Naczyniak jamisty, jeżeli nie zagraża prawidłowemu funkcjonowaniu organizmu, stanowi poważny defekt kosmetyczny i nawet kiedy zniknie sam, może pozostawić trwałe ślady w postaci blizny.

Naczyniaki jamiste – jak rozpoznać?

W przeciwieństwie do naczyniaków płaskich, mogą przybierać postać od blado-czerwonego do purpurowego guzka lub mieć kształt lekko wklęsłej, niebieskawej plamki o nieregularnych krawędziach. Z drugim przypadkiem mamy do czynienia kiedy zmiana znajduje się w głębszej warstwie skóry. Najczęściej pojawiają się na twarzy w okolicach oczu i czerwieni ust, w obrębie owłosionej skóry głowy i błon śluzowych, a czasem nawet na języku. 7 rok życia to górna granica, której występowanie naczyniaka jamistego nie powinno przekroczyć, jednakże mniejsze zmiany przeważnie znikają między 2 a 4 rokiem życia. Zwykle rosną one maksymalnie do 1 roku życia dziecka, potem ich wzrost zostaje zahamowany, a ostatecznie zaczynają się kurczyć i znikać. Jeżeli zmiany nie ustąpią samoistnie, wymagana jest interwencja chirurga.

Niewielkie naczyniaki jamiste u dziecka

Bardzo rozległy naczyniak jamisty u dziecka

Naczyniak jamisty w dotyku powinien być miękki, gdyż jest to łagodny nowotwór naczyń krwionośnych. W przypadku gdy jest twardy, gumowaty lub lekko zdrewniały, należy natychmiast skonsultować to z lekarzem, ponieważ istnieje spore prawdopodobieństwo, że jest to inny, groźniejszy typ nowotworu. Ostateczną diagnozę musi potwierdzić biopsja, czyli pobranie próbki tkanki i dokładne zbadanie jej.

Leczenie naczyniaków jamistych:

  • doustne przyjmowanie leków sterydowych;
  • doustne przyjmowanie propranololu – jest to metoda bardzo skuteczna, aczkolwiek póki co tylko eksperymentalna;
  • krioterapia – wymrażanie naczyniaków;
  • metoda chirurgiczna – operacyjne wycięcie naczyniaków;
  • leczenie laserowe.

Chirurgiczne próby leczenia głęboko umiejscowionych naczyniaków nie przynoszą zadowalających efektów. Laserowe leczenie naczyniaków jamistych wykonywane jest przy użyciu wysokoenergetycznego lasera. Wykonywane zabiegi są bezkontaktowe i przeprowadzane pod stałą kontrolą kliniczną, aby dobrze ocenić skuteczność leczenia, która stwierdzana jest na podstawie blednięcia zmiany chorobowej i zmniejszenia jej objętości. W leczeniu bardzo rozległych naczyniaków jamistych wymagane jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu. Ze względu na uszkodzenie termiczne, proces gojenia przebiega powoli, aż do zamknięcia światła rozszerzonych naczyń krwionośnych.

Rodzaje laserów wykorzystywanych do tego zabiegu:

  • argonowy
  • barwnikowy
  • laser KTP
  • laser Nd:YAG
  • system IPL

Naczyniaki jamiste u dorosłych

Dodaj komentarz