Laserowe leczenie łagodnych nowotworów jelita grubego

Laserowe leczenie łagodnych nowotworów jelita grubego

Wykorzystanie lasera w medycynie pozwala na przeprowadzanie szeregu zabiegów, które jeszcze kilka lat temu wymagały skomplikowanych operacji.
Do jednych z nich zalicza się laserowe leczenie łagodnych nowotworów jelita grubego, na które coraz częściej ze względu na swoją małą inwazyjność, skuteczność oraz krótki czas pobytu w szpitalu, decydują się pacjenci. Specjaliści są zgodni, że tego rodzaju leczenie jest przełomowe w różnych dziedzinach medycyny i w przyszłości będzie odgrywać istotną rolę w leczeniu schorzeń i dolegliwości, o których oni sami jeszcze nie wiedzą.

Wykrycie nowotworu w jego wczesnym stadium, zwiększa szanse na owocne leczenie. Niestety, nadal duży odsetek osób zgłasza się do lekarza zbyt późno. Istotne jest, aby badać się regularnie, gdyż takie postępowanie zwiększa szansę na przedwczesne wykrycie nowotworu. Używa się przy tym metody diagnozy, jaką jest kolonoskopia. Lekarz diagnozujący wprowadza do jelita grubego kamerę, za pomocą której obraz przesyłany jest na zewnętrzny monitor i na podstawie zaobserwowanych, ewentualnych zmian, lekarz stawia odpowiednią diagnozę. W przypadku wykrycia wczesnego nowotworu jelita grubego, podejmuje się kolejne kroki, mające na celu całkowite zminimalizowanie wystąpienia raka złośliwego. Po zlokalizowaniu dokładnego miejsca wystąpienia nowotworu, aplikuje się wewnątrz niego niemetalową igłę, która dostarcza energię świetlną do chorych miejsc, powodując podnoszenie temperatury do wartości, która uszkadza złośliwe tkanki otaczające nowotwór.

Laserowe leczenie łagodnych nowotworów jelita grubego zabieg

W przypadkach, gdy rozmiar nowotworu nie pozwala na przeprowadzenie leczenia przy pomocy pojedynczej igły, w miejscu nowotworu umieszcza się kilka igieł, od których wysyłane jest światło.
Organizm może różnie reagować na tego typu działanie, co przejawia się pooperacyjnie pod postacią bólu miejscowego, czy objawów grypopodobnych. Objawy te, w większości przypadków, ustępują w ciągu 3 dni. Czas trwania powyższego zabiegu, to niespełna 3 minuty. Istotne jest, aby pacjent w trakcie wykonywania operowania pozostawał unieruchomiony, dlatego przed zabiegiem stosuje się ogólne znieczulenie.

Jako ciekawostkę warto dodać, że pierwszy raz tego typu metodę wykorzystali specjaliści z Florydy, którzy za pomocą lasera naświetlali guzy nerek i wątroby u pięciu pacjentów. Wydarzenie to nie przeszło bez echa i do dziś metodę zastosowaną po raz pierwszy za oceanem określa się fachowo jako ablacja laserowa.

Dodaj komentarz