Laserowe leczenie kłykcin kończystych

Udane życie seksualne jest ważnym elementem wielu związków. Każdy pragnie być zadowolonym z seksu i żeby jego partner również uważał go za satysfakcjonujący. W tym celu dbamy o siebie – zaczynając na zwykłej, codziennej higienie, poprzez upiększanie np. tatuażami, na plastyce warg sromowych kończąc. Co jednak począć w przypadku, jeśli zdarzyło nam się zapaść na chorobę weneryczną?

Kłykciny kończyste (brodawki płciowe lub inaczej weneryczne) to jedno z najpopularniejszych schorzeń przenoszonych drogą płciową. Powoduje je wirus brodawczaka ludzkiego HPV (ang. human papillomavirus). Do tej pory naukowcom udało się zidentyfikować ponad 100 rodzajów tego wirusa, z czego ok. 30 może powodować zakażenie. Najczęściej ulegają mu okolice krocza, odbytu i zewnętrznych narządów płciowych. Schorzenie występuje zarówno u kobiet i mężczyzn i jest związane z aktywnością seksualną człowieka. Mają postać brodawek wykwitających na zewnętrznych i wewnętrznych wargach sromowych kobiet oraz na penisie mężczyzn, w okolicy napletka oraz na żołędziu oraz w okolicach odbytu. Oprócz tego, rzadziej, mogą występować w jamie ustnej, na języku, w gardle i krtani.

Do zakażenia dochodzi podczas kontaktów seksualnych (zwłaszcza podczas kontaktów homoseksualnych) z zainfekowaną osobą, podczas porodu (jeśli matka jest zainfekowana, może przenieść chorobę na swoje dziecko) lub z wirusem zakażonej ręki. Znane są rzadkie przypadki zarażenia poprzez używanie tych samych ręczników bądź podczas korzystania ze wspólnych, niedezynfekowanych urządzeń sanitarnych. Ryzyko infekcji jest zwiększone u osób, które często zmieniają partnerów seksualnych (u ponad 75% takich osób pierwsze objawy zarażenia pojawiają się w ciągu 3 miesięcy) lub przyjmują niektóre leki obniżające naturalną odporność organizmu. Istnieje oczywiście możliwość zminimalizowania ryzyka zakażenia. Aby było ono jak najmniejsze, należy:

  • mieć stałego partnera seksualnego
  • używać prezerwatywy podczas kontaktów seksualnych (chociaż nie zapewnia całkowitego bezpieczeństwa, to zmniejsza ryzyko zakażenia o 75%)
  • nie używać wspólnych ręczników z innymi osobami
  • dbać o czystość łazienki, z której się korzysta
  • regularnie przeprowadzać badania kontrolna

Można również przyjąć szczepionkę przeciw HPV, która chroni również przed większością rodzajów raka szyjki macicy.

Kłykciny kończyste objawiają się jako grudki narosłe w zarażonych miejscach. Mogą występować pojedynczo lub w większych skupiskach, od kilku do kilkuset grudek, z których tworzą się rozległe, kalafiorowate wykwity (zwłaszcza u kobiet brodawki mają większe rozmiary). Nieleczone, mogą przekształcić się w nowotwór, dlatego tak ważne jest ich szybkie pozbycie się. Kłykciny mogą występować zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz ciała. Drobne grudki wewnątrz odbytu powodują najczęściej pieczenie, świąd, uczucie wilgotności. Niekiedy mogą również krwawić, przez co są mylnie kojarzone z hemoroidami.

Wyjątkowe zaniedbanie choroby może doprowadzić do powstania przerosłej formy, kłykciny Buschkego-Loewensteina. Choroba ta charakteryzuje się wieloletnim przebiegiem, niszczeniem i naciekaniem zarażonych oraz okolicznych tkanek. Również inne, niektóre z tych 30 rodzajów wirusów są wyjątkowo groźne dla zdrowia, gdyż mogą przyczynić się do rozwoju raka narządów płciowych, zwłaszcza raka szyjki macicy u kobiet.

Laserowe leczenie kłykcin kończystych 2

Kłykciny kończyste rozpoznaje się poprzez badanie pacjenta i badanie histopatologiczne pobranego wycinka zmiany. Leczenie brodawek płciowych może być długotrwałym procesem, wszystko jest zależne od wielkości zmian i ich nasilenia.

Laserowe leczenie kłykcin kończystych

Laserowe leczenie kłykcin kończystych polega na ich bezkrwawym wycięciu. Właściwości lasera pozwalają na zminimalizowanie ubytku krwi, ponieważ od razu zamykają ranę. Działa również odkażająco i antybakteryjnie, dzięki czemu ryzyko powikłań jest mniejsze niż w przypadku innych metod. Czasami laserowe usuwanie kłykcin kończystych jest połączone z zabiegiem kriochirurgii (zwłaszcza w przypadkach, kiedy zmiany są umiejscowione w trudno dostępnych miejscach, np. kanał odbytu). Kriochirurgia pozwala dodatkowo na zamrożenie brodawek przed ich usunięciem. Już po jednym zabiegu tak zastosowanej podwójnej metody obserwuje się znakomite efekty – około 85-90% pacjentów jest całkowicie wyleczonych. Po zabiegu laserowym nie ma problemu bolesnych ran i blizn, które wykluczają pacjenta z życia codziennego, dlatego ta metoda cieszy się większym zaufaniem i popularnością niż stosowanie koagulacji diatermią chirurgiczną czy wycinanie skalpelem.

Dodaj komentarz