Laserowe leczenie kanałowe

Laserowe leczenie kanałowe

Laserowe leczenie kanałowe, czyli endodoncja, to metoda pozwalająca na leczenie nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Wielu ludzi na samą myśl o tym przechodzą dreszcze. Nic dziwnego, skoro od zawsze zabiegi dentystyczne kojarzone były z czymś nieprzyjemnym, a samo leczenie kanałowe przywodziło na myśl okropne męczarnie. Dziś jednak gabinety dentystyczne dysponują nowoczesnym sprzętem, który może skutecznie rozwiać złe skojarzenia z nim związane.

Klasyczne leczenie kanałowe polega na rozwierceniu korony zęba i dokładnym oczyszczeniu kanałów ze zmienionej chorobowo miazgi . Kolejnym krokiem jest wypełnienie zęba odpowiednim materiałem – gutaperką. Jeżeli ząb jest mocno zepsuty, wymagany jest więcej niż jeden zabieg. Przez cały czas trwania zabiegu kanały muszą być dezynfekowane, żeby wyeliminować wszystkie bakterie. Gdyby jakieś pozostały, mogłyby w późniejszym czasie spowodować kolejne zapalenie. Pozbawiony nerwu ząb jest bardziej podatny na powstawanie nowych ubytków jeśli nie został prawidłowo oczyszczony. Nieprawidłowo przeprowadzona endodoncja może w przyszłości skutkować koniecznością usunięcia wcześniej leczonego zęba.

Jak uniknąć leczenia kanałowego? Nic w tym trudnego. Wystarczy regularnie myć zęby, aby nie dopuścić do powstawania ubytków. Jeśli jednak mimo to jakiś powstanie, należy jak najszybciej udać się do dentysty, żeby wyleczył ząb. Zwykle chodzimy do dentysty dopiero wtedy, kiedy zaczyna boleć, a to duży błąd. Kiedy ząb boli, to znaczy, że ubytek jest już na tyle duży, że albo wywołał zapalenie miazgi, albo odsłonił nerw, albo wdała się próchnica. To już niestety mały krok do leczenia kanałowego.

Laser nie zawodzi również w stomatologii. Jego działanie antybakteryjne pozwala na jednoczesne odparowywanie chorej lub martwej miazgi i jednoczesną dezynfekcję kanałów. Laserowe leczenie kanałowe jest dużo mniej bolesne niż tradycyjne i zapewnia lepsze rezultaty. Przy tego typu endodoncji właściwie nie ma ryzyka, że w czyszczonym kanale pozostaną jakieś bakterie. Pacjent również może czuć się spokojniejszy, ponieważ ryzyko jakichkolwiek komplikacji jest zminimalizowane. Kolejną zaletą tego zabiegu jest to, że można go wykonać w ciągu jednej wizyty i nie ma konieczności jej powtarzania.

Jedynym minusem laserowej endodoncji jest jej cena. Leczenie kanałowe, czy to tradycyjne, czy laserowe, to jeden z droższych zabiegów dentystycznych. Należy więc dokładnie dbać o higienę jamy ustnej i przechodzić regularne kontrole zębów, aby uniknąć niepotrzebnego stresu i dużych wydatków.

Dodaj komentarz